A "(M)érték - Világhírű magyar fotográfusok" a hazai fotográfia történetének egyik legnagyobb jelentőségű összeállítása lett az elmúlt évben, hiszen Budapesten rendkívüli közönségsikert hozott. Az Ernst Múzeumban bemutatott tárlat két hónap alatt 20 ezer látogatót vonzott, ami a múzeum, és a magyarországi fotókiállítások történetében is rekordnak számít. A látványos tárlat mintegy 150 képből álló válogatás, amely eddig soha nem látott módon tekinti át a világ legismertebb fotóművészei közé sorolt BRASSA?, Robert CAPA, André KERTÉSZ, MOHOLY-NAGY László és Martin MUNKACSI munkásságát. A különleges összeállításban az öt magyar származású mester jól ismert és eddig még be nem mutatott alkotásai egyaránt szerepelnek.
A Magyar Fotóművészek Szövetsége az elmúlt évben ünnepelte alapításának 50. évfordulóját, és a félszázados jubileum alkalmából szervezett Fotóhónap 2006 leglátványosabb eseményeként szervezte meg partnereivel a (M)érték - Világhírű magyar fotográfusok című bemutatót. Az öt rendkívüli jelentőségű, magyar származású alkotót bemutató tárlat eddig még soha nem látott és jól ismert darabokat egyaránt tartalmaz, és az összeállításban a világhírű művészek már külföldön és még Magyarországon készített munkái is helyet kaptak.
A magyar és egyetemes fotográfiának ez az öt meghatározó alakja eddig soha nem mutatkozott be együtt a mostanihoz hasonló csoportos kiállításon, amelynek különleges koncepciója lehetővé teszi, hogy az alkotók művészeti fejlődését és karrierjük alakulását egymással is összevetve tekintse meg a Városi Képtár közönsége. A koncepció mentén rendkívül látványos és változatos kiállítás jött létre. Amíg André KERTÉSZ Franciaországban és Amerikában vált világhíressé, BRASSAI a párizsi éjszakából merített ihletet, a háborús riportfotóival ismertté vált Robert CAPA egyebek mellett a spanyol polgárháborúban, a második világháború harcterein és az indokínai háborúban fotózta haditudósításait, addig MOHOLY-NAGY László Németországban vált a BAUHAUS egyik legmeghatározóbb alakjává vált, és Martin MUNKACSI pedig németországi sportriporteri állását feladva végül az Egyesült Államokban teremtette meg a modern divatfotózás alapjait.
A Magyar Fotográfiai Múzeum gyűjteményén alapuló összeállítás kísérletet tesz arra, hogy a különböző életutakat bejárt, másféleképpen alkotó, mégis sok szállal egymáshoz kapcsolódó fotográfusokat úgy kövesse végig pályájukon, hogy az időben, térben összekapcsolható műveiket, a velük megtörtént eseményeket kronologikus rendben, folyamatukban, mégis elkülönítetten jeleníti meg. A kiállítás szervezőinek szándéka szerint az értő és figyelmes közönség előtt olyan tendenciák bontakoznak ki, amelyek összekapcsolják ezeket a magyar gyökerű alkotókat. Figyelemmel kísérhető, hogyan közeledett vagy távolodott pályájuk az egyes időszakaszokban, hogyan járta be ki-ki a maga útját, miközben képletesen, szellemileg, de valóságosan is kapcsolatban voltak egymással.
Az EDGE Communications és a Pécsi Rendezvényszervező Kht. együttműködésében, a Magyar Fotográfiai Múzeum közreműködése mellett létrejött kiállítás kurátora Kincses Károly fotómuzeológus.
"Az Európa Kulturális Fővárosa címre aspiráló Pécs aligha fogadhat a mostaninál szimbolikusan fontosabb kiállítást, egy olyan fantasztikus gyűjteményt, amelynek valamennyi alkotója legalább annyira nemzetközi, mint amennyire magyar. Akikre egyszerre büszke Magyarország, Franciaország, Németország, akiket egyszerre vall magáénak Európa és Amerika. Őszintén remélem, hogy városunkban legalább akkora sikernek örvend majd ez az egyedülálló tárlat, mint amekkora figyelem övezné Párizsban, Berlinben vagy akár New Yorkban" - nyilatkozta a kiállítás megnyitása alkalmából Meixner András, a Városi Képtárat üzemeltető Pécsi Rendezvényszervező Kht. kulturális és kommunikációs igazgatója.
A kiállítás helye: Városi Képtár, Pécs, Rákóczi utca 11.
A kiállítás látható: 2007. február 1. - március 15.
Nyitva tartás: hétfő és kedd kivételével mindennap 10 és 18 óra között