(MTI) - A (M)érték - Világhírű magyar fotográfusok című kiállítást a Magyar Fotóművészek Szövetsége megalapításának 50. évfordulója alkalmából eredetileg tavaly szervezte meg, s elsőként a budapesti Ernst Múzeumban volt látható.
A magyar és egyetemes fotográfia ezen öt meghatározó alakjának képeit még soha nem láthatta a mostanihoz hasonló csoportos kiállításon a közönség - hangzott el a megnyitón.
A bemutató az öt alkotó művészeti fejlődése mellett sajátos keresztmetszetét adja a XX. század történelmének. A tárlat
különlegessége, hogy az öt fotós párhuzamos életútját 1912 és 1976
között egy lineáris tengelyre fűzi fel. A bemutató úgy követi végig
az alkotók pályáját, hogy időben, térben összekapcsolható műveiket,
a velük megtörtént eseményeket kronologikus rendben, folyamatukban,
mégis elkülönítetten jeleníti meg.
André Kertész Franciaországban és Amerikában lett világhírű alkotó, míg a Brassaiként ismertté vált Halász Gyula a párizsi éjszakából merített ihletet. A háborús riportfotóival kitűnt Robert Capa egyebek mellett a spanyol polgárháborúban, a második világháború harcterein és az indokínai háborúban készítette haditudósításait, Moholy-Nagy László pedig Németországban a Bauhaus egyik legmeghatározóbb alakjává vált. Munkácsi Márton (Martin Munkácsi) szintén Németországban, sportriporterként dolgozott, illetve az Egyesült Államokban teremtette meg a modern divatfotózás alapjait.
Baki Péter, a Magyar Fotográfiai Múzeum igazgatója elmondta: múzeumuk 420-430 alkotást őriz az öt világhírű magyar fotográfustól és ezek közül 150-et láthat a közönség a debreceni Kölcsey Központban október 9-ig nyitva tartó kiállításon.
A tárlatot kedvezményes áron nézhetik meg a szomszédos MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központban látható Az igazi da Vinci című kiállítás látogatói - jelezte Siklósi Csaba, a helyi Főnix Rendezvényszervező Kht. programigazgatója.