Vinkler László-emlékkiállítás Szegeden

Képző

 

(MTI) ? Vinkler László 1912-ben született Szabadkán, de már a húszas évektől Szegeden élt és alkotott, és a térség képzőművészetének meghatározó alakjává vált ? mondta Nátyi Róbert művészettörténész a március 11-ig látható tárlat anyagát bemutató csütörtöki sajtóbejáráson.

 
A centenáriumi kiállítás az egész életpályát átölelő anyag segítségével vezeti be a látogatókat Vinkler László képzőművészeti univerzumába. Még az életművet jól ismerők számára is számos csemegével szolgál a tárlat, hiszen korábban soha ki nem állított művek is láthatók. A több mint nyolcvan alkotás között szerepelnek a harmincas években készített akadémista stílusú alkotások, például egy 1931-es tanulmányrajz. A közönség megismerheti a szegedi rajz-művészettörténet tanszéket 1947-ben felkérésre alapító, kísérletező hajlamú mester virtuóz technikai tudását is. A tárlaton szerepel egy tucatnyi egyvonalas meseszerű tollrajz, ezek közül többet is ábrázolási probléma megjelenítésére készített tanítványai előtt a művész.
 
A kiállított festmények között vannak a reneszánsz vagy Picasso és Chagall hatását mutató alkotások, az igazi érdekességet azonban mégis az 1960-70-es években készített tasiszta, gesztusjellegű, nonfiguratív, drámai hatású tusöntvényei jelentik. A hatalmas méretű, drámai hatású, fekete-fehér alkotások a magyar képzőművészetben szinte egyedülállóak. Négy-öt évtizeddel ezelőtt alkotásaival Vinkler László kapcsolódott a kor legmodernebb törekvéseihez, a tragikus hangvételű műveket annak idején azonban a közönség és a szakma sem fogadta be ? fogalmazott a kiállítás kurátora.
 
Egy bő évtizede elindult az életmű újraértékelése. Szegeden és a Délvidéken Vinkler Lászlónak komoly kultusza van, országosan azonban még mindig kevéssé ismert, a tárlat célja részben ezen változtatni ? hangsúlyozta Nátyi Róbert.