(MTI) A galéria több mint hat év után tér vissza korábbi aukcióinak helyszínére, az immár modernizált Csörsz utcai MOM Kulturális Központba. Oda, ahol annak idején a BÁV, az akkor egyedüli aukciós ház rendezte árveréseit, ahol élénk művészeti élet folyt, gyűjtők találkoztak, vitatkoztak, vásároltak ? mondta Hajdú Kata, a galéria tulajdonosa. Mint megjegyezte, egykor igazi kultuszhely volt a MOM kultúrház, ezt a hangulatot is szeretné visszahozni aukcióival az Abigail. A hely szelleméhez kapcsolódva az árverés anyagában is van néhány, a MOM hőskorához, a hatvanas, hetvenes évekhez köthető alkotás, klasszikus kortársak emblematikus művei.
A legtöbbet, 13 millió forintot egy Aba Novák Vilmos-arcképért kérik. A kubizáló, sárga-okker színvilágú Fiatal lány portréját az 1922-körüli évekre datálják. Ezt követi Schönberger Armand konstruktív szemléletű kompozíciója, a fauves-színekben ragyogó Házak a budai domboldalon, amely 9,5 millió forintról indul.
Czóbel Bélától három jelentős festményt is kínálnak: egy, a 20-as évekből való, tiszta, élénk színekben pompázó női aktot 550 ezer forintért; a hasonló korú, oldott festői megoldásokat, a tér és a síkszerű ábrázolást egyszerre alkalmazó Majorudvart és a Csendélet pöttyös bögrével című vásznakat pedig 3,8, illetve 3 millió forintért.
Szerepel kép az aukción az alig 21 évet megért Maticska Jenőtől is, akit nagybányai tanárai a legígéretesebb tehetségnek tartottak. Hátrahagyott kevés festménye közül most a fényben fürdő virágzó fákat ábrázoló, Nagybányai liget című alkotás kerül aukcióra 3,4 millió forintos kikiáltási árral.
A néhány éve újra "felfedezett" Erdélyi Ferenc festményeit klasszikus beállítás, erőteljes fény-árnyék kontrasztok, Rembrandt műveit idéző, sötét tónusú kolorit jellemzi. Ilyen az 1928-ban készült és 3,6 millióért kínált Irgalmasság című, drámai erejű, méretes vászon is.
A nemzetközi mezőnyből jelen vannak a galéria "prófétái", a külföldön sikeres életművet teremtett magyar művészek, Nemes Judit, Joseph Kadar, Kilian Leonard Dax, Stein Anna, Fehér György és mások. A galéria kedvezményezettjeitől ? akiknek Moszkvától Pekingig rendezett már kiállítást a magyar galéria ?, a Sárközy Pál-Werner Hornung párostól is van egy munka 1,4 millió forintért.
Gyűjtői darab az uruguayi születésű, Párizsban világhírűvé vált, a MADI-t, a kortárs absztrakt, geometrikus művészet meghatározó irányzatát megalapító Carmelo Arden Quin munkája 2,8 millió forintért. Carmelo Arden Quin tanítványa és legközelebbi munkatársa volt a baloldali elkötelezettségű, több évtizede Franciaországban élő Gaudin Bolivar, akitől egy nagyméretű geometrikus művet 2,6 millió forintról indítanak.