Wanted - A Nyolcak elveszett művei a Kieselbach Galériában

Képző

 (MTI) - Einspach Gábor művészettörténész elmondta, hogy korabeli katalógusokból, újságokból kifotózott mintegy 60-70 képet állítanak ki, olyan reprodukciókat, amelyek eredetijéről nem tudni, hol lehetnek. Mint hozzátette, ezzel a tárlattal akarják fölhívni a figyelmet a lappangó alkotásokra, és remélik, hogy a tervezett nagy pécsi tárlatra eddig eredetiben nem látott festmények kerülhetnek elő.
   
A pécsi Európa Kulturális Fővárosa program keretében novemberben nyílik kiállítás a baranyai megyeszékhelyen Nyolcak Európája címmel. A tárlaton a Nyolcak csoport tagjainak 200-250 eredeti művét, a festmények mellett grafikákat és szobrokat is láthat a közönség - fűzte hozzá Einspach Gábor.
   
Egy-egy híres festmény fölbukkanására példaként említette, hogy 2006-ban előkerült Kernstok Károly Ifjak című képe, amelyet addig csak reprodukcióról ismert a szakma. A korszakos jelentőségű festmény hosszú idő után egy magángyűjteményből került a galéria aukciójára.
   

kieselbachgaleria_nyolcak_wanted_kiallitas_barkigergely_muveszettortenesz_megnyito_d_fri20100619010.jpg
Barki Gergely nyitotta meg a kiállítást

A művészettörténész elmondta azt is, hogy a mostani tárlat ötlete Barki Gergely művészettörténésztől, az Artmagazin munkatársától származik és bekapcsolódott a rendezésbe a Virág Judit Galéria is.

   
A Nyolcak művészcsoport 1904 és 1914 között tevékenykedett, tagja volt Berény Róbert, Czigány Dezső, Czóbel Béla, Kernstok Károly, Márffy Ödön, Orbán Dezső, Pór Bertalan és Tihanyi Lajos. A Párizsban tanult ifjú magyar festők alakították a csoportot és a Nyolcak nevet az 1911 áprilisi Nemzeti Szalonban tartott kiállításukra vették fel. Vezéregyéniségük Kernstok Károly volt, művészetükre a századelő avantgárd képzőművészeti irányzatai hatottak, elsősorban a fauves (vadak), a posztimpresszionizmus és Paul Cézanne festészete.