(MTI) - A Fardagály és kámvás rokolya - 19. századi divatképek című tárlat a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) 2010-ben indított, A felemelő század című kétéves, átfogó programjának keretében valósult meg, amely múzeumi, zenei, irodalmi, építészeti és közművelődési programok sorával tiszteleg a XIX. század sikerei, vívmányai előtt.
"A XIX. század az ország talán utolsó fénykora volt: a következő még várat magára" - mondta a megnyitón Jankovics Marcell művelődéstörténész, filmrendező, az NKA elnöke.
Megnyitó beszédében Kiss Imre, az MKVM igazgatója kiemelte: a tárlaton a különböző intézmények és magánszemélyek segítségével összegyűjtött kiállítási tárgyakon kívül a múzeum páratlanul gazdag divatkép-gyűjteményének legszebb és legérdekesebb darabjait mutatják be.
A kiállítással együtt elkészült a Fardagály és kámvás rokolya - divat és illem a 19. században című könyv is, amely a század divatlapjain, és az öltözködés változásának különböző állomásain kívül bemutatja a pesti magyar divatáru-kereskedelem legfontosabb szereplőit, bepillantást enged a korszakra jellemző illemszabályokba és a hölgyek által alkalmazott legyező-, kesztyű- és zsebkendőnyelvbe is.
A tárlaton a látogatók megismerkedhetnek az 1840-es évektől a század végéig terjedő időszak divatirányzataival, elsősorban a nemzeti romantikához kapcsolódóan.
A kiállított művészi szépségű divatképekkel, a korabeli ruhákkal, köztük a leginkább krinolin néven ismert kámvás rokolyával, vagy a fardagállyal (a szoknya hátsó részét kitömő kispárna), érdekes kiegészítőkkel - táncrendek, vizitkártyák, kesztyűk, korabeli parfümök - a tárlat összeállítói nem pusztán esztétikai élvezetet akartak szerezni a közönségnek, de segítségükkel a már-már elfeledett emberi, női értékeket is feleleveníteni kívánták. Hiszen "egy kor divatjának megismerésével nemcsak arról alkothatunk képet, hogy milyen ruhát viseltek az emberek, de sokat megtudhatunk a társadalmi, kulturális, politikai és gazdasági helyzetről és az eszmeáramlatokról is" - olvasható a Fardagály és kámvás rokolya - divat és illem a 19. században című könyvben.