Zárul a sanghaji Hudec-év

Képző

 Hudec László

2008. január 22. és 2009. május 8. között a Sanghaji Magyar Főkonzulátus az Oktatási és Kulturális Minisztérium (OKM) és az Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium (NFGM) támogatásával, sanghaji kormányzati szervezetekkel együtt Hudec-évet szervezett Sanghajban, mellyel a világhírű magyar építész életének és sanghaji munkásságának kívánt emléket állítani, születése 115. és halála 50. évfordulóján.

 
Május 8-án, az NFGM támogatásával, a Sanghaji Magyar Főkonzulátus szervesésben kerül sor a Hudec-év záróeseményére, Deke Erh fotóművész Hudec László építészeti örökségéről készült kiállítására. Az egyedi képgyűjtemény bemutatásának a nemrég műemléki felújításon átesett Grand Theatre (Nagy Filmszínház) ad helyet, melyet a magyar építész 1933-ban tervezett, s hosszú évtizedekig Ázsia legmodernebb filmszínháza volt. Hudec modernista építészeti remekművét a múlt század első felében légkondicionálóval, beépített szinkrontolmács fülhallgatókkal és korát messze meghaladó tűzvédelmi berendezésekkel szerelte fel.
 
A kiállításmegnyitón és a hozzá kapcsolódó sajtótájékoztatón sanghaji kormányzati tisztviselők, véleményformálók, üzleti elit, felsőoktatási intézmények, építészek, műemlékvédők, valamint a média egyaránt nagy létszámban képviselteti magát. A Hudec-év záróeseményén Hajba Tamás sanghaji magyar főkonzul mellett dr. Wu Jiang, a Tongji Egyetem elnök-helyettese, valamint Deke Erh fotóművész tart beszédet.
 
Deke Erh díjnyertes, nemzetközileg elismert fotóművész, kutató, több mint húsz album és könyv szerzője. Deke Erh több mint 20 éve fotózza a sanghaji Hudec épületeket, Sanghaj egyik legnépszerűbb fotóművésze. Az elmúlt évek alatt Tess Johnston Sanghajban élő amerikai író-kutatóval együtt több mint 15 könyvet és albumot jelentetett meg eddig Sanghajról az Old China Hand Press gondozásában. 2008 augusztusa óta az NKA és az NFGM támogatásával kétszer járt Magyarországon, hogy a Hudec-korabeli építészeti örökséget, valamint Magyarország kulturális értékeit fotózza. Deke Erh magyar tematikájú fotókiállításai továbbviszik a 2007-es kínai magyar kulturális évad és a Hudec-év hagyományait, a Magyarország-promóciót 2009-re, valamint 2010-re, a sanghaji Világkiállítás idejére.
 
A Hudec-évet az Oktatási és Kulturális Minisztérium, a Balassi Intézet, valamint a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium támogatta. Közreműködött a Sanghaji Várostervezési Hivatal, a Városi Építészeti archívum, a Tongji Egyetem, a Grand Theatre, valamint a Sanghajban élő magyarok, több magyar és nemzetközi cég és Hudec László családja is támogatta.
 
A Hudec-év keretében havi rendszerességgel került sor előadásokra, szemináriumokra, ismeretterjesztő túrákra. Az év két kiemelkedő eseménye volt a kínai Műemlékvédelem napján, 2008. június 14-én nyílt Hudec-kiállítás az Amerikai Klub épületében, melyet a Sanghaji Várostervezési Bizottság, a Tongji Egyetem, valamint a Sanghaji Várostervezési Archívum állított össze, a Főkonzulátus közreműködésével.
 
Az egész éven át tartó programsorozatban közreműködtek neves külföldi kutatók, építészek, újságírók, valamint a patinás "Royal Asiatic Society", az "Explore Shanghai Heritage" és a "Historic Shanghai Association" nevű szervezetek is. A Hudec-év programjait több tízezren látogatták, s Hudec nevét, sanghaji építészeti örökségét, s a magyar kulturális értékeket jobban megismerte a kínai közönség. A visszajelzésekből, a programok sikeréből s a sajtóvisszhangból egyértelmű, hogy a Hudec-év elérte célját azáltal, hogy a kínai és nemzetközi közvélemény figyelmét a Hudec által létrehozott, kiemelkedő építészeti örökségre, a műemlékvédelem fontosságára irányította, valamint tudatosította s megerősítette Magyarország mint kulturális értékhordozó nevét Kína gazdasági fővárosában.