(MTI) - Ilyen az a természet alkotta tengeri szkulptúra, amely egy elsüllyedt kínai kereskedelmi hajó rakományából alakult ki. A három évszázados tenger alatti létben néhány tál és csésze maradványát vörös korall fonta körül, pompás kompozíciót alkotva. Nem véletlen, hogy ennek a 2,5 milliós műtárgynak a fotója került a katalógus címlapjára. A hátlapon viszont egy VII-IX. századra datált kambodzsai Siva kőszobor látható. A majd félméteres plasztika kikiáltási ára 500 ezer forint.
A kínálatban szerepelő darabok egy része ásatási lelet, de sok az elsüllyedt hajók rakományaiból felszínre hozott maradvány vagy kereskedelmi úton megszerzett tárgy. Vannak köztük Vietnámból, Kínából, Mongóliából, Kambodzsából, Thaiföldről, Laoszból, Indiából származó darabok. Az eladásra kínált tételek között akad olyan, amely az időszámítás kezdetén keletkezett, de találhatók a kínálatban XIX. századi műtárgyak is. A kikiáltási árak is széles sávban mozognak: vannak milliót közelítő és 500 ezres, de 20-40 ezer forintos tételek is.
A hegyi kristályból és kőből faragott, kétezer éves sakk-készletért, amely Bactriából (a perzsa birodalom északi tartományainak egyikéből) maradt fenn, 150 ezer forintot kérnek. Egy hasonló korú mongol bronz tigrist viszont már 20 ezer forinttól lehet licitálni. 950 ezer forintról indul a licit a Külső-Mongóliából való, V-VIII. századi virágdíszítéses, aranyozott sárkánymotívumos pengetős hangszerért. A teljes szépségében pompázó XVII. századi, kínai fedeles váza is hajóroncslelet, 380 ezer forint a kikiáltási ára. Egy néhány évszázaddal fiatalabb vietnámi váza - szintén tengeri maradvány - 200 ezer forintos induló árat kapott. Néhány tízezer forintról kínai tányérok, csészék, tálak licitálhatók az elsüllyedt kereskedelmi hajórakományokból.
Különlegesek a Kambodzsából, az Angkor birodalom előtti és az angkori időből való kő- és bronzszobrok. Egy istenségfejet 200 ezer, egy reliefet 120 ezer forintért, míg a bronz ékszereket és tálakat, más használati tárgyakat, jóval olcsóbban lehet megszerezni.
Zelnik István, az egykori diplomata, üzletember negyven éves gyűjtőmunkával 16 ezer műtárgyat tartalmazó kollekciót hozott létre, amelyből hamarosan múzeumot nyit. A kollekciójában található távol-keleti aranymaszkokból a Néprajzi Múzeumban látható kiállítás.