Ziffer Sándor és Gulácsy Lajos száz éve nem látott festményei a Kieselbach-aukción

Képző

 Ziffer Sándor: Napfényes nagybányai udvar

(MTI) - Az 1910-ben készült Ziffer Sándor-alkotás, amelynek teljes címe Napfényes nagybányai udvar (Kilátás a kertünkre), minden valószínűség szerint ott volt Párizsban a Függetlenek Szalonjának 1911-es tárlatán. Azóta csak reprodukcióban lehetett látni a fauve ihletésű neós mozgalom egyik kulcsfontosságú művét. A merész kolorittal, fényekkel, árnyékokkal operáló vászon értékét 24 és 34 millió forint közöttire becsülik, kikiáltási ára 14 millió forint.
 

Ugyancsak száz éve szerepelt utoljára a nyilvánosság előtt Gulácsy Lajos Fátyolos nő (Nő fátyolos kalappal) című arcképe. Létezéséről Rónai Dénes egy fekete-fehér enteriőrfotója alapján tudott a szakma. 1912-ben ugyanis a fotóművész Váci utcai műtermében rendezett kiállítást Gulácsy. A fényképen a művész több kiállított festménye körében ül egy karosszékben, a falon a Fátyolos nő, amelynek színeiről, méretéről azonban eddig nem volt információ. A most felbukkant lírai szépségű kép, a vöröses háttérből kiemelkedő nőalak rózsaszínben játszó félprofilja éppen színeivel és faktúrájával tűnik ki. Kikiáltási ára 12 millió forint.
   
A Kieselbach Galéria aukcióján 155 tétel szerepel, majd minden harmadik tétel egymillió forint felett indul, de többnyire csak 1 és 3 millió között. A csúcsot jelentő magyar fauves művek és a Nyolcak művészeinek munkái meghaladják vagy közelítik a tízmillió forintot.
 
A legmagasabb, 15 millió forintos kikiáltási árat, 25-45 millió közötti becsértékkel, Kernstok Károly reprezentatív, méretes tájképéhez rendelték. Az Erdei táj a mester egyik főműve 1910-ból, amikor a Nyolcak egyik vezetőjeként az új festői törekvések képviselője volt. Ebből a korszakból számos remek Kernstok-művet ismerünk, ezek szinte mind közgyűjtemények kincsei. Nagyon ritka, hogy a Nyolcak-korszakból ilyen múzeumi kvalitású Kernstok-kép jelenjen meg a műkereskedelemben.
 
Ritkán kerül Kondor Béla festmény a műkereskedelembe. Most a művész kiemelkedő, ikonos korszakának egy remeke, a Huszárcsákós vitézek csíkos zászlóval (Zászló) című olajkép vásárolható meg. Az arany háttérből előtűnő, zászlót tartó mesebeli figura a lábánál trónoló macskával talányos, szürreális hangulatot áraszt, és szimbolikus utalásokat tartalmaz.
    
Az aukción szerepel Vaszary János négy alkotása is, köztük a Balaton-part, a Fürdősátrak a tengerparton és a Matrózok című olajkép.
 
Márffy Ödöntől van egy pompás tavaszi táj az 1920-as évekből, egy hasonló korú férfiportré, egy virágcsendélet és két grafika.
  
Egry József 1920-as badacsonyi táját már a fénytől átjárt atmoszféra uralja. Több, az 1930-as évekből való Czóbel Béla-képet is elárvereznek. A tíz Scheiber Hugó-alkotás között van a mondén, a nagyvárosi élet színtereit idéző Kabaré (Jazzband), valamint három női portré, férfi arcképek és tájképek. A tizenkét Mednyánszky László grafika és olajkép - csavargóportrék, erdős, vízparti tájak, tátrai várrészletek - 300 ezer és 2,5 millió forint közé vannak árazva.