Zöld Anikó kiállítása a Vigadó Galériában

Képző

Zöld Anikó, a mélyen lírikus alkatú művész már régóta oly természetes módon van jelen a kortárs magyar festőművészetben, hogy munkássága immár a XX. és XXI. századi piktúra meghatározó része.
Rendkívül termékeny festő, de sohasem a divatkurzusoknak akar megfelelni, éppen ellenkezőleg, művészi következetességgel halad immár több évtizede a maga választott úton. Ezt a művészi törekvést, kemény elhívatottságot gyakran a hivatalos művészi ítészek vagy a politika kevésbé honorálja, s fukarkodik a méltatással, a díjakkal, kitüntetésekkel. Pedig ha valaki, hát Zöld Anikó megérdemelne egy rangos elismerést. Hiszen nemcsak alkot, de részt vesz a művészeti életben, társadalmi funkciót is vállal, többek között alapító tagja a Magyar Festők Társaságának, alapító és elnökségi tagja a Belvárosi Művészek Társaságának.
Zöld Anikó
Erzsébet királyné
Képei megtalálhatók európai és amerikai magángyűjtőknél, a Magyar Nemzeti Galéria és más hazai múzeumok gyűjteményében. A hetvenes évektől rendszeresen részt vesz egyéni és csoportos kiállításokon itthon és külföldön, többek közt Németországban, Japánban, Ausztriában, Görögországban, Franciaországban.
Zöld Anikó Pesti Vigadóban kiállított képei titkokat rejtenek: a finom érzékenység, a különös sejtelmesség, a mintegy fátyolon átszűrődő tiszta fények mind-mind azt bizonyítják, hogy a világot a maga teljességében megismerni akaró művész az általa megélt káprázatot kívánja tükröztetni. Emlékképei, a világjárásai során "begyűjtött" természeti tünemények újrafogalmazása sajátos, csak rá jellemző, visszafogott színvilággal párosul.
Etruszk terek
Venduta
Emlék a múltból
"Zöld Anikó elmerül a historikumban, összekapcsolja magát e számára érzékletes tárgyakkal, helyszínekkel, látványokkal, de képein ezt mindig úgy teszi, hogy az azokban felfedezhető nosztalgia átível a mába, s így képei hozzánk kötődnek" -fogalmazott nagyon találóan a munkáit méltató dr. Feledy Balázs.
Zöld Anikó művészete, festészetének eszközei, képi felfogása, tematikája egyre kiérleltebbé vált. Mindig kész a megújulásra, vannak újabb és újabb korszakai, de azok egymásból és egymásra építkeznek. Sohasem szakad el az úgynevezett figurális festészet kereteitől, de olyan mesteri fokon tudja goethei értelemben a vonzások és választások, az oldódások és feloldások lebegő figuráit megjeleníteni, hogy stílusát méltán nevezik lebegő figuralizmusnak.
Képei mindig üzenetet hordoznak: ne csak a mának éljünk, hanem őrizzük, ápoljuk kapcsolatunkat múltunkkal, gyökereinkkel is, ez teszi teljessé életünket.