Zöld napok Budapesten

Képző

fenntarthatoirodaepulet_madrid_rafaeldelahoz.jpg
 Rafael de la Hoz fenntartható irodaépülete Madridban
 
A Magyar Környezettudatos Építés Egyesülete a CEU-ra hívott előadókat, akik a zöld építészetnek az utóbbi néhány évben megugrott piacát és lehetőségeit elemezték: az általánosnál jóval kevesebb energiával előállított építőanyagok, a csökkentett energiafogyasztást igénylő épületek, az ingatlanpiac és a fenntartható technológiák ma már nem pusztán szakmai kérdések. Mindenkit érintenek - leginkább a következő nemzedékeket - a zöld építés céljai: az épületek használóit a várható élettartam, az energiafogyasztás és az egészséges környezet, a befektetőket a jobban eladható ingatlanok, a gyártókat a hosszú távú megtérülések miatt.
 
richardhawke_okohaz_prototipus.jpg
 Richard Hawke ökoháza
 
A zöld építés elvi szinten immár két évtizede mindennapos téma az építészetben, a gyakorlati példák azonban lassan szaporodnak - nem csak Közép-Európában, de még az Egyesült Államokban is. A konferencia újdonsága éppen az volt, hogy a kevés nemzetközi vagy akár itthoni példa újbóli bemutatása helyett az energiatudatosság szélesebb összefüggéseire fókuszált. Az ingatlanpiacon tapasztalható igényekről, a környezeti energiákat hasznosító gépészeti rendszerekről, az ökodesign legújabb irányzatáról, vagy az európai építőanyag-piac egyik legnagyobb szereplője, a Holcim által létrehozott alapítvány fenntartható projekteket díjazó pályázatáról.
 
pasadena_okohaz.jpg
 Pasadena ökoház
 
A téma jelentőségét mutatja, hogy Budapesten évente már több hasonló témájú konferenciát rendeznek. A mostaninak azonban nem csupán a nemzetközi rendezvény adott aktualitást, hanem a másfél hónapja a Parlament elé vitt klímatörvény-tervezet is. Pálvölgyi Tamás előadása a törvény hátterét kapcsolta össze az építészettel és a környezettudatosság kérdéskörével és a klímatörvényt mint Magyarországnak a jövő felé vezető saját útját jelölte meg. Dr. Ürge-Vorsatz Diána az épületek klímaváltozásra gyakorolt hatását elemezte, Kazinczy Gyöngyvér a környezettudatos épületek működését mutatta be. A nap legszellemesebb előadója az amerikai Jerry Yudelson volt, aki tengerentúli tapasztalatokat hozott a jól menedzselhető, új piaci keresletet támasztó alacsony energiafogyasztású épületek működéséről.
 
okohaz_latvanyterv.jpg
 Luxus ökoház látványterve
 
Az EU a közeljövőben tervezi kiadni az építés teljes spektrumát alapvetően átalakító határozatát, amelynek értelmében 2020-tól már csak passzív - vagyis működtetéséhez külső energiát nem felhasználó - épületeket lehet létrehozni. A zöld építés tehát nem egy távolabbi jövő témája, hanem égető kérdés, aminek elvi alapjai után a gyakorlati részleteket is minél előbb ki kell dolgozni. A CEU-n megrendezett konferencia azt jelezte, hogy az építészek, az ingatlanpiac és az építőanyag-gyártók jó része már készen áll a kihívásra.