Zsindely és kékfestő

Képző

Az eredményhirdetéssel egybekötött divatbemutatón a beérkezett, több mint 1000 pályamunkából már csak a zsűri által kiválasztott 35 mutatkozott be. Közöttük voltak hagyományos paraszti ingből formált darabok, piros-fehér kötött kollekciók és szőrmegalléros, 19. századi stílusú kabátkák, gazdagon díszített zekék és egyszerű, azsúrmintás ruhákhoz párosított bőr kiegészítők, népi hímzésmintákat idéző flitteres rátétek, a legújabb divat szerinti laptáskák nyersbőr kivitelben, de még a kortárs átiratban megfogalmazott férfi kaftánok is megjelentek a kifutón. A pályázat nem kötötte ki, hogy csak professzionális tervezők indulhatnak, ennek köszönhető, hogy egyetemisták, sőt elsőévesek is bejutottak a különdíjazottak közé, és hogy a fődíjas, Farkas Anett a hagyományos fazsindely karakterével egy építészeti analógiát vitt a kollekciójába.
 Farkas Anett kollekciója

Nem egyedi jelenség a népi hagyományok karakterével megújítani a kortárs divattervezést. A skandináv design egyik alapelve a nemzeti stílus, de a spanyol, olasz, német divatban is időről-időre felbukkan a paraszti viseletek eszköztára. Nálunk ez korábban csak néhány tervező munkásságában jelent meg, most ezzel a pályázattal, úgy tűnik, ismét divatba jön a népi tradíció. A döntőbe jutott öltözetek azt mutatják, hogy ez az anyaghasználattól a formakezelésen át a szimbólumok, analógiák, hímzés- és varrástechnikák, motívumok, vagy akár a díszes lószerszámok kiegészítőkké szelídített változatáig bármiben megfogalmazódhat. A városi folklórban az újra felfedezett népi hagyomány kimeríthetetlen kincstár lehet, saját formanyelv, ami karakteres helyi ízt ad a magyar divatnak. Szakmai szempontból piacképessé teheti a tervezőket, egyedi stílust visz a kreatív ágazatba, a társadalompszichológia szintjén pedig erősíti az identitást. Ez akkor lesz nyilvánvaló, amikor a stílus bevonul a nemzetközi színtérre és trendet nyit.

Pusztai Judit és Gál Barbara kollekciója

A Gombold újra! pályázat egy olyan útra talált rá, amely a hazai tervezőknek kitörési pontot kínálhat. A hagyományos viseletek típusai rendkívül sokféle irányban képesek gazdagítani az aktuális öltözetfajtákat és a természetes anyaghasználat trendjében is újabb lehetőségeket mutatnak.