Tavaly 1,2 millió látogatója volt a műemléképületnek. Múlt héten közzétett jelentésében a számvevőszék az épületeket elöregedettnek és régóta alulfinanszírozottnak minősítette, ezért egy legalább 200 millió eurós beruházási tervet javasolt 2030-ig. Ezt az összeget jelenleg aktualizálják a folyamatban lévő diagnosztikai vizsgálatok alapján – közölte az Opera.
A csaknem 150 éves Garnier palotában, amelynek épületét 1923-ban nyilvánították műemlékké. Egy 2019-es ellenőrzés több prioritást is megállapított, mint például a színpadgépezet felújítását, a színpad és a zenekari árok korszerűsítését – emlékeztetett az Opera a számvevőszék egyik jelentésére. A legfontosabb munkálatok 2027 nyarán kezdődnek, és a színpadtechnika, valamint a színpad felújítására koncentrálnak. Mivel a színpad 2027 közepétől 2029 közepéig nem lesz használható, az előadások két évig szünetelni fognak az igazgatótanács által júliusban elfogadott „munkálatok ideiglenes ütemterve” szerint – tette hozzá a párizsi Opera. Az 1989-ben átadott Bastille Operaházban a nagyobb felújítási munkálatok (elsősorban a színpadi berendezéseké) csak 2030 közepén kezdődnek meg, és a színpad várhatóan két évig zárva lesz.
Az intézmény szerint 2027 közepétől 2029 közepéig a Bastille Operaház műsorán egyenlő arányban szerepelnek majd opera- és balettelőadások, amelyeket az operaházon kívül is műsorra tűznek, Párizsban a partnerhelyszíneken és Franciaországban máshol is.
Ugyanezek az elvek érvényesülnek majd a Bastille munkálatai során is – hangsúlyozta az intézmény. A Garnier palota épülete, amelynek homlokzatát már hónapok óta tatarozzák, a felújítás alatt is látogatható lesz, a nézőtérre vonatkozó előrelátható korlátozásokkal.
A felújítást az Opera maga finanszírozza, illetve állami támogatásból fedezi. Az intézmény 2023-ban – 2017 óta először – ismét nyereséges volt, részben a színházakba visszatérő közönségnek, a szponzorációnak és a Garnier palota rekordszámú látogatóinak köszönhetően. Tavaly azonban az állam – a kulturális minisztérium áprilisi közlése szerint – hatmillió eurót vont el az operától költségvetési megszorítás címén.
A 2024-2025-ös évadban a két épületben 30 produkciót (19 operát és 11 balettet) mutatnak be. Az eredetileg 2026-ig kinevezett főigazgató, Alexander Neef megbízatását 2032-ig meghosszabbította a köztársasági elnök.