A jubileumi, 70. Berlinale a hagyományokhoz hűen az aktuális társadalmi kérdéseket boncoló művészfilmek fesztiválja lesz. A nagyjátékfilmes mezőny többnyire sötét tónusú alkotásokból áll, jellemző téma a migráció és a politikai hatalommal szembeni ellenállás.
A Berlinale így ismét olyan filmeknek ad lehetőséget, amelyek „a mai világról szólnak” – nyilatkozta a napokban Carlo Chatrian művészeti igazgató, akinek ez az első Berlinaléja. Az olasz filmes szakember egy holland producerrel, a művészeti munkát a szervezési oldalról ügyvezető igazgatóként támogató Mariette Rissenbeekkel együtt vette át a fesztivál irányítását Dieter Kosslicktól, aki 18 évig vezette a szemlét.
A nagyjátékfilmes szekcióban 18 munka versenyez a legjobb filmnek járó Arany Medvéért és a főbb alkotói kategóriákban kiosztandó Ezüst Medvékért, 16 alkotásnak a Berlinalén lesz a világpremierje. A díjakról döntő nemzetközi zsűri elnöke az Oscar-díjas Jeremy Irons.
A fesztivál programja az utóbbi évekhez képest feszesebb, a fő szekciók műsorán 240 új film szerepel, további 98 művet pedig filmtörténeti válogatások és más tematikus különprogramok keretében mutatnak be. Tavaly még jóval több alkotást, 400 filmet – köztük 334 új munkát – vonultattak fel.
Új magyar alkotás ezúttal nem szerepel a fesztiválon, viszont magyar vonatkozás, hogy meghívták a rövidfilmes szekció háromtagú zsűrijébe Bucsi Rékát, aki három animációs rövidfilmjével is sikerrel szerepelt a Berlinalén.
A szemle március 1-jéig tart. A díjakat február 29-én adják át.
A Berlinale a cannes-i és a velencei mellett a legjelentősebb a vezető nemzetközi filmfesztiválok sorában, látogatóinak száma rendre félmillió körül van. Idei költségvetése 26 millió euró (8,8 milliárd forint), legfőbb támogatója a szövetségi kormány, amely 8,4 millió euróval járul hozzá a költségekhez. A szemle a magyar filmművészet számára is fontos bemutatkozási fórum, fődíját, az Arany Medvét 2017-ben Enyedi Ildikó nyerte el Testről és lélekről című alkotásával.
Nyitókép: jelenet a My Salinger Year című filmből.