Sajdik Ferenc, a Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász és más legendás figurák megalkotója Kernács Gabriella művészettörténész, Sajdik Ferenc albumának szerkesztője szerint nagyon különleges csoportportékat rajzolt.
A kiállításon látható többek között A 20. század, Szép volt fiúk! alcímű műve, amelyen a 20. század jellemző figurái, köztük Albert Einstein, Kós Károly vagy Bartók Béla tűnik fel. A magyar Nobel-díjasok és akik megérdemelték volna című alkotásán pedig azoknak a portréja is szerepel, akik nem kapták meg a Nobel-díjat, mint például Semmelweis Ignác - tette hozzá. Elmondta, hogy a 88 éves alkotó hatalmas életművel rendelkezik, amelynek csak egy szeletét, főként a színes alkotásait mutatják be a kiállításon, amely a Szülőföld Kiadó gondozásában nemrég megjelent A varázsló felemeli ceruzáját című album anyagából is válogat.
A könyv Sajdik színes és fekete-fehér munkáit egyaránt felvonultatja. A kötetben Sajdik alkotótársának, Csukás Istvánnak A varázsló felemeli ceruzáját címmel olvasható tanulmánya. A könyv és a kiállítás is innen kapta a címét. Az albumban Kaján Tibor karikaturistától, valamint Sajdik Ferenctől is olvasható egy-egy írás. A művész családjáról, zsoké édesapjáról és a balerina édesanyjáról mesél. Mindezek mellett Charles Baudelaire A karikaturista című szabad verse is szerepel az albumban.
Sajdik Ferenc 1930-ban született Neuenhagen bei Berlinben, 1965-ben lépett be a Ludas Matyi című legendás élclaphoz, ahol annak megszűnéséig, harminc éven át dolgozott. Azóta szabadúszóként tevékenykedik, rajzfilmeken dolgozik és folyamatosan készíti karikatúráit. "Sajdik egy nagyon jó képzőművész, aki remekül bánik a színekkel is és vidám, hömpölygő rajzai mögött sokszor komoly mondanivaló húzódik meg" - mutatott rá. Hangsúlyozta, hogy Papp László gyűjtőnek köszönhetően nyílt meg Vácon Sajdik Ferenc Mosolyalbum című állandó kiállítása.
A művészettörténész szerint Sajdik ahhoz a nagy nemzedékhez tartozott, amely a Ludas Matyinál várt ismertté úgy mint a fekete humor magyar művelője Várnai György, az abszurd karikatúrista Réber László, a filozofikus karikatúrista Kaján Tibor vagy a Hegedűs István (Hihi), aki melankolikus, fanyar rajzokat készített. "Ezen belül Sajdik attól különleges, hogy a csetlő-botló kisembert rajzolta meg derűs életszeretettel. Rajzaiból a megbocsátó, összekacsintó szeretet árad, hogy mi emberek, mindnyájan ilyenek vagyunk" - tette hozzá.
Fotó: Csákvári Zsigmond