A 80 éves Szokolay Sándort köszöntötte Réthelyi Miklós miniszter

Zene


SzokolaySandor_80eves_RethelyiMiklos_ByBence_06.jpg
Réthelyi Mikós
 
(MTI) - "Nagyon tudok örülni mindennek, azoknak a megtisztelő köszöntéseknek is, amelyekben most részem van" - mondta a művész, aki szerdán töltötte be a 80. életévét. Mint kiemelte, egyik legfontosabb feladatának, amelyet még mindenképp el kell végeznie, azt tartja, hogy Nagy Gáspár csodálatos szövegkönyvére Hálók címmel operát írjon. Hét opera után így egy nyolcadik művel kötődne a színpadhoz.
    
"Azután Balázs fiamnak, aki virtuóz zongorista, szeretnék egy szonátát komponálni. És tervezek Kocsis Zoltán számára Magyar szimfónia címmel új művet, olyat, amelyre nem kell ráírni, hogy mitől magyar, mert hallani!" - hangsúlyozta Szokolay Sándor. Szeretne közben egy kicsit utazni, "töltekezni", bár kitűnően érzi magát, ennyi elképzeléshez energia is kell.
    
 
Réthelyi Miklós miniszter köszöntőjében rámutatott: "a magyar népkultúra tele van muzsikával, sokszor elég csak nagyokat lélegeznünk. Szokolay Sándor nemcsak mélyeket lélegzett, a légzése és lénye is eggyé vált a zenével. A magyar zenetörténet egyik legtermékenyebb életművét alkotta meg. Számos újító igényű operát, oratórikus művet, verseny- és zenekari művet, kórusciklust és kamaraművet alkotott. Ezzel nemcsak Magyarországon szerzett rangot és tiszteletet, de műveinek teremtő ereje a nemzetközi közvélemény megbecsülését is kivívta."
    
A Kossuth-díjas és a Corvin-lánccal is kitüntetett Szokolay Sándor közösségépítő munkája és zenepedagógusi tevékenysége is felbecsülhetetlen értékű, melyekért hálával tartozik a nemzet - emelte ki a miniszter.
    
 
A zeneszerző életpályájának néhány állomását felidézve emlékeztetett arra, hogy "Kunágotáról indult ez a kivételes alkotói pálya, egy kedves dél-békési faluból, melyet még mindig nem köt össze köves út a környék egyik legfontosobb városával, Battonyával. A köves utak néhány kilométer után a semmibe vezetnek - évtizedek óta. Viszont Szokolay Sándor életpályája kerek, egész, a békéstarhosi énekiskolán át minden útja kiépült, mindent meg tudott valósítani." 
    
Szokolay Sándort és életművét sem tudja megmérni a hagyományos idő - hangsúlyozta Réthelyi Miklós. "Platón mondja, hogy a zene erkölcsi törvény, mert a zene lelket kölcsönöz a mindenségnek, és a zene vezet minket a jóhoz, a széphez és az igazságoshoz. A zene tehát nagy felelősség. Ezt a felelősséget, jót és szépet köszönjük meg most kedves barátunknak, Szokolay Sándornak a 80. születésnapján" - fogalmazott a miniszter, aki az évforduló alkalmából emléklapot adott át a zeneszerzőnek.

 

 RÉTHELYI MIKLÓS MINISZTER KÖSZÖNTŐJE
 

Kedves Sándor Bátyám, Kedves Magda!

 
Márai írja, hogy az élet tartalmát a nagy feszültség, az alkotás pillanatai jelentik, nem pedig a létezés kalendáriumi időszaka. E gondolat jut eszünkbe a nyolcvan esztendős Szokolay Sándor köszöntésekor. Persze, tudjuk, hogy a kalendáriumot is szem előtt kell tartanunk, a természet ritmusa is zene, a természet megnyugtató állandósága kell ahhoz, hogy az alkotó magában felül tudja írni a természet törvényeit, új törvényeket alkotva. A magyar népkultúra tele van muzsikával, sokszor elég csak nagyokat lélegeznünk. Szokolay Sándor nemcsak mélyeket lélegzett, a légzése és lénye is eggyé vált a zenével. A magyar zenetörténet egyik legtermékenyebb életművét alkotta meg, melyben számos újító igényű operát, oratórikus művet, verseny ? és zenekari művet, kórusciklust és kamaraművet alkotott. Ezzel nemcsak Magyarországon szerzett rangot és tiszteletet, de műveinek teremtő ereje a nemzetközi közvélemény megbecsülését is kivívta. A Kossuth-díjas és Corvin-lánc díjas Szokolay Sándor közösségépítő munkája és zenepedagógusi tevékenysége is felbecsülhetetlen értékű, melyekért hálával tartozik a nemzet. A Magyar Rádió zenei lektora és szerkesztője volt, tanított a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán, elnöke volt a Magyar Kodály Társaságnak, a budapesti Operabarátok kuratóriumának, a Magyar Zenei Kamarának, majd 1992-től a Magyar Művészeti Akadémia tagja.
Kunágotáról indult ez a kivételes alkotói pálya, egy kedves dél-békési faluból, melyet még mindig nem köt össze kövesút a környék egyik legfontosobb városával, Battonyával. A köves utak néhány kilométer után a semmibe vezetnek ? évtizedek óta. Viszont Szokolay Sándor életpályája kerek, egész, A békéstarhosi énekiskolán át minden útja kiépült, mindent meg tudott valósítani.
A zene időszámítását nem órával, vagy metronómmal határozhatjuk meg, a zene mértékegysége az örökkévalóság, így aztán a nyolcvan évnek is más a rezonanciája, Szokolay Sándort és életművét sem tudja megmérni a hagyományos idő.

Platón mondja, hogy a zene erkölcsi törvény, mert a zene lelket kölcsönöz a mindenségnek, és a zene vezet minket a jóhoz, a széphez és az igazságoshoz. A zene tehát nagy felelősség. Ezt a felelősséget, jót és szépet köszönjük meg most kedves barátunknak, Szokolay Sándornak a 80. születésnapján. Jó egészséget, derűs és ihletett alkotómunkát kívánunk! Isten éltessen, Sándor!