(MTI) - Azok a fiatal magyar zeneszerzők, akik erre a speciális területre koncentrálnak, ma a Bécsi Zeneakadémián tanulnak. A 2011-ben először meghirdetett képzéssel a magyar érdeklődőket szeretnék itthon tartani - közölte a két intézmény. Mint rámutattak, az egyetemek együttműködésével a zeneszerző hallgatók leendő filmes és színházi szakemberekkel tanulnak együtt. A kapcsolatrendszer e korai kialakítása olyan kooperációs lehetőséget kínál a fiatal művészeknek, amely akár éveken átívelő alkotótársi együttműködésben folytatódhat.
A leendő osztály vezető tanára a Bartók-Pásztory-díjas Fekete Gyula és a közelmúltban Erkel-díjjal kitüntetett Tallér Zsófia lesz. "Tragikusnak tartom, hogy a zeneakadémiai növendékeim közül többen más egyetemen 'rendes szakmát' is tanulnak. Jó lenne, ha itthon a zenészlét elnyerné az értékét. Az egyik lehetőség erre a szeptembertől induló új képzés. Az alkalmazott zeneszerzői pálya nem csupán megélhetés, hanem a zeneszerzés másik oldalról való megközelítése" - hangsúlyozta Tallér Zsófia.
"Amit hosszadalmasan és fáradtságosan, élő munkák során tanultam meg, azt a fiataloknak az egyetemi évek alatt szisztematikusan és átgondoltan tudjuk megtanítani. Én Zsótér Sándorral, Gothár Péterrel dolgozva sosem érzem úgy, hogy alkotói elveimet adnám fel, vagy igába lennék szorítva. Ez olyan alkotótársi viszony mind a kettejükkel, amelyből rengeteget profitáltam szakmai szempontból a kreatív pályámra is visszacsatolva" - fogalmazott a zeneszerző.
Elmondta, hogy már sokan megkeresték őt és Fekete Gyulát is, az egyetemeken minden adott a szeptemberi induláshoz, és mire az alapfokon tanuló osztály kifut, addigra terveik szerint megnyílik a masterfokú képzés is. "Senkit nem hitegetünk azzal, hogy ezáltal milliomos lesz, nem lehet a színházból és a zenéből milliomos senki. De legalább nem jogi egyetemre jár a Zeneakadémia mellett, hanem a színművészetire, és az már jobb" - jegyezte meg Tallér Zsófia.
Erkel-díja kapcsán úgy vélekedett: aki azt állítja, hogy a díjak nem fontosak, nem mond igazat. "Nagyon örültem az elismerésnek, amelyre a szakma terjesztett fel, a kollégáim tehát ismerik és figyelik a munkámat, amely ezek szerint az ország számára valamiféle értéket képvisel" - tette hozzá.
Munkái közül a Balassi kantátára azért büszke, mert az nagyzenekari, nagy kompozíció. A Johanna filmoperára pedig azért, mert az a maga nemében egyedülálló kísérlet volt Mundruczó Kornéllal. "A kaland és kísérleti jellege nagyon jó emlék a számomra" - árulta el Tallér Zsófia, aki emellett igyekszik igazi kreatív zeneszerzői pályát építeni és van két gyereke is. "Tulajdonképpen a többszólamúságomra vagyok a legbüszkébb" - hangsúlyozta.
Örül a Fonogram-díjnak is, amelyet a Marék Veronikával készített Boribon-albumért kapott. "Szeretek gyerek dolgokat komponálni, az anyaságomból egyenesen következik a gyerekeknek való alkotás" - mondta Tallér Zsófia.