Amerikai és magyar jazzcsillagok Szegeden

Zene

Lonnie Smith az amerikai rhythm&blues és az ötvenes évekből származó soul-jazz egyik legnagyobb élő mestere. A fekete Hammond-varázsló George Bensonnal alakította első együttesét, orgonajátéka nagy hatással volt a beat- és rockzene aranykorára, majd a későbbi "acid-jazz" irányzat kialakulására. Hosszú és gazdag pályafutása ellenére nagyon ritkán lép fel Európában. A Szegedi jazznapok meghívására először játszik Magyarországon.

Ha jazz- és a rockgitár istenei semmi másban nem értenek egyet, abban mégis, hogy Claptontól kezdve McLaughlinen át Metheny- ig és Scofieldig valamennyien Larry Coryell köpönyegéből bújtak ki. Corryel legendás muzsikus, nélküle nem lett volna sem a fusion, sem a jazz-rock az, ami. 1983-ban ugyanezen a fesztiválon mutkozott be először Magyarországon, a koncert a korszak egyik legnagyobb sikere volt.

Miles Davis és Jan Garbarek világhírű ütőse szintén különleges vendégnek számít minden fesztiválon, főként hogy Marilyn Mazur ezúttal egy titokzatos svéd díva, Josefine Cronholm és egy dán gitáros társaságában érkezik Szegedre. A trió zenéje jellegzetes skandináv art-jazz.

A külföldi húzónevek mellett három nem kevésbé kiváló magyar együttes lép fel. A szegedi színeket a 60 éves Szaniszló János és kvintettje képviseli, november 8-án pedig a Dresch Mihály - Lukács Miklós (cimbalom) - David Yengibarjan (tangóharmonika) trió, valamint a Bacsó Kristóf Quartet játszik.

A 19:30-kor kezdő koncertekről további információ a Szegedi jazznapoknak otthont adó IH Rendezvényközpont (Ifjúsági Ház) honlapján található.