Átadták a Bartók Béla-emlékdíjakat

Zene

(MTI) - A díjazottak között van többek között Marton Éva, Rost Andrea, Miklósa Erika, Gulyás Dénes, Horváth Ádám operaénekes, Kubik Anna színművész, Káel Csaba filmrendező, Dévai Nagy Kamilla előadóművész, Fazakas Szabolcs volt ipari miniszter, akit a kultúra támogatásáért tüntettek ki.
Gubcsi Lajos, A Magyar Művészetért Díj (MM) kuratóriumának elnöke az ünnepségen bejelentette, hogy a testület hétfői ülésén döntést hozott az idei MM elismerésekről.
MM Díjban részesül Benedek György szobrász, Eötvös Péter zeneszerző, Fekete György belsőépítész, Juhász Zoltán, valamint Tímár János és Tímár Viktor (népzene), Turányi Gábor építész, Zsigmond Vilmos operatőr.
A határon túli művészek közül elismerésben részesül Szőcs Géza költő, Gál Sándor költő, Tari István költő-festő és Vidnynányszky Atilla rendező.
A Magyar Művészetért Posztumusz-díjat Tamási Áronnak, Bárdos Lajosnak, Domokos Pál Péternek, Göncz János szobrásznak, valamint Pilinszky Jánosnak ítélte a kuratórium.
A Bubik István-díjat Kerekes Éva veheti át.
A díjátadó gálát december 5-én a Károlyi Palotában rendezik.
"Immár huszadszor ítéltük oda az 1987-ben alapított Magyar Művészetért Díjjal, amellyel egyaránt elismerjük az építészeket és a fotóművészeket, a tánc, a komolyzene, festészet, szobrászat, népművészet legjobbjait határon innen és túl. Azokról a nagy magyar művészekről is megemlékezünk, akiket életükben nem tudtunk elismerésben részesíteni. Eddig 260 művész részesült az elismerésben" - mondta az MTI-nek Gubcsi Lajos kuratóriumi elnök.
Mint mondta, az idén a díj megújul. Korábban egy aranyozott tűz- és sodronyzománc plakett volt a díj, amelyhez komoly pézösszeg járt és jár. Ettől az évtől a Herendi Porcelánmanufaktúra készíti a díjat.
"Ez egészen különleges, aranyozott váza, amelyet a Nap és az örökkévalóság szimbólumai díszítik" - mondta Gubcsi Lajos.
Minden évben a Magyar Művészetért Díj kuratóriuma megjelentet egy albumot is, amely valamilyen módon a művészethez kapcsolódik.
"Heteken belül jelenik meg A szabadság népe című album 56-ról, amely zömmel olyan magyar művészek vallomásaiból tevődik össze, akik részt vettek a forradalomban, s műveikből, amelyek akkor, vagy valamivel később születtek. Abszolút kuriózum lesz, hogy sikerült a világban olyan szabadságharcosokat fellelnünk, akik mindvégig harcoltak, s csak a legutolsó percekben szöktek meg a halál elől" - mondta az MTI-nek Gubcsi Lajos, A Magyar Művészetért Díj Kuratóriumának elnöke.