Átadták a Bartók-Pásztory-díjakat a Zeneakadémián

Zene

A zeneszerző özvegye, Pásztory Ditta által alapított díjat 1984 óta minden évben március 25-én adják át. A rangos elismeréseket ez alkalommal is Batta András, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektora, a Bartók-Pásztory-díj kuratóriumának elnöke nyújtotta át a díjazottaknak.
 

erdeipeter_byvoxhumanavachu_x.jpg
Erdei Péter

Az idei kitüntetettek közül Erdei Péter Liszt-díjas karnagy diplomáját a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen szerezte 1968-ban. Az 1973-ban alapított, ma az egyetem részeként működő Kodály Intézet igazgatója volt 33 éven át. Éveken át volt a Debreceni Kodály Kórus, a Kecskeméti Pedagógus Kórus és két évig a Magyar Rádió Énekkarának vezető karnagya. Bostonban az amerikai Kodály Musical Training Institute társalapítója és tanáraként is tevékenykedett, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem docense, Alma Mater kórusának karnagya. Karnagyként számos elismerésben részesült, többek között Pro Renovanda Cultura Hungariae díjjal és a Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztjével is kitüntették.

 

gyongyosi_levente_150x.jpg
Gyöngyösi Levente

Gyöngyösi Levente 1999-ben kiváló minősítéssel diplomázott a Zeneakadémia zeneszerzés tanszakán. A diploma megszerzése óta folyamatosan komponál, művei sorában a kamarazene éppúgy megtalálható, mint a kórusmuzsika vagy zenekarra írt darabok. Kompozícióit itthon és külföldön egyaránt előadják. Fontos munkái közül kiemelkedik a Gólyakalifa című két felvonásos opera. 2000-ben és 2001-ben Kodály-ösztöndíjban részesült, 2005-ben Erkel-díjjal, 2008-ban Talentum-díjjal tüntették ki.

 
Vajda Cecília a Zeneakadémián 1946-ban karvezetés szakon szerzett diplomát. 1955-től a Magyar Rádió Énekkarának karnagya, majd 1959-től 1966-ig művészeti vezetője volt. Irányítása alatt az énekkar az ország legkiválóbb kórusa lett, munkásságával nagyban hozzájárult a magyar énekkari kultúra felvirágoztatásához. Kodály Zoltán ajánlásával utazott Londonba, hogy a Yehudi Menuhin iskola növendékeit megismertesse a magyar zenei nevelés módszereivel. A mai napig a szigetországban él, ahol megalapította a Brit Kodály Társaságot, melynek kurzusaira hosszú éveken át a legkiválóbb magyar előadóművészeket és tanárokat hívta meg. A '90-es évek elején köztársasági elnöki kitüntetésben részesült.
 

vasarytamas_x.jpg
Vásáry Tamás

Vásáry Tamás zongoraművész, karmester, író, költő, népművelő a magyar kulturális élet ismert, rendkívül sokoldalú személyisége. A művész évtizedek óta állandó meghívottja londoni, New York-i, berlini, bécsi, bostoni, chicagói, párizsi zenekaroknak. A Deutsche Gramophonnál és a Hungarotonnál szinte az egész zongora- és zenekari irodalmat lemezre vette. 1988 óta a London College of Music, 1992 óta a Royal Academy of Music tiszteletbeli tagja. Munkásságának elismeréseként több rangos kitüntetés mellett Liszt-díjat, Köztársasági Elnöki Arany Emlékérmet és Kossuth-díjat is kapott.