Bach-fúgáktól Haydn Óra szimfóniájáig

Zene

Budapesti Vonósok

Az első alkalommal, 2008. augusztus 23-án, szombaton este nyolc órától Juraj Peter énekel, Déri András orgonál. A műsorban egyaránt megtalálhatók a klasszikus orgonaművek, köztük Bach-kompozíciók, s az első hallásra templomi hangversenyen talán szokatlannak tűnő darabok: Juraj Peter előadásában Händel és Verdi operaáriái. A ritkán hallható különlegességek közé tartozik Rossini utolsó művének, a Petite messe sollennelle-nek egy tétele, valamint Dvorak, eredetileg a XVII. századi, "ralitzi Biblia" cseh zsoltárverseire írott dalainak részlete.

Egy héttel később Gyöngyössy Zoltán fuvolaművésznek és Teleki Miklós orgonaművésznek tapsolhatnak az érdeklődők. Az augusztus 30-i hangverseny gerincét a XIX-XX. század fordulóján alkotó szerzők művei adják. Pikéthy Tibor, Antalffy-Zsiross Dezső, az olasz Enrico Bossi vagy a francia Luis Vierne egyaránt a méltatlanul kevéssé ismert és játszott orgonaszerzők közé tartozik. Nem lenne azonban igazi az orgonahangverseny, ha nem csendülne fel néhány Bach-kompozíció is. Így a Vivaldi versenymű nyomán készült Bach orgona concerto mellett Gyöngyössy Zoltán közreműködésével az a-moll szólószonáta és az Esz-dúr triószonáta is felhangzik.

Szeptember 6-án az Óbudai Kamarakórus és a Botvay Károly vezette Budapesti Vonósok muzsikálnak. A koncert dirigense Erdős Ákos, szólót énekel Király Judit. Az olasz reneszánsz és barokk kompozíciókból összeállított esten az érett reneszánsz egyházi s világi kórusait Lotti, Mosto, Monteverdi és Gabrieli, valamint Palestrina művészetén keresztül ismerheti meg a közönség. Ez utóbbi szerző Laetus Hyperboream című nagyszabású, két tételes művének érdekessége, hogy szövege Báthori Zsigmond erdélyi fejedelmet és nagybátyját, Báthori István lengyel királyt dicsőíti. A hangverseny végén pedig Vivaldi Introduzione e Gloria című, szólókat és kórusokat váltogató, oboákkal, trombitákkal kiegészített, vonószenekari kíséretes oratóriuma csendül fel.