Barokk együttes mutatkozik be Budapesten

Zene

(MTI)Elhangzik egyebek között Johann Christian Bach La tempesta című kantátája, amelynek szólistája a szintén neves kontratenor, Franco Fagioli lesz. Az énekes számára a hiteles barokk előadói gesztusokat az ugyancsak ismert belga Sigrid T'Hooft tanítja be ? mondta el kedden, próba közben Körner Tamás igazgató. 

 
Fischer Iván zeneigazgató évek óta hangoztatja, hogy néhány évtized múlva el fognak mosódni a határok a "modern" szimfonikus zenekar ? amely Strauss es Mahler kora óta alig változott ?, valamint az úgynevezett régizenei együttesek között. 
 
A Budapesti Fesztiválzenekar a világ egyik újító zenekaraként integrálja működésében a különféle előadói korszakokat, a folyamatnak része előadói kultúrájuk és hangszertudásuk bővítése. Már évek óta használnak billentyűs (ventil) kürtök és trombiták mellett natúrhangszereket is. Most Reinhard Göbel vezényletével a vonós karban kétszer 6 hegedűs, 3 brácsás, 4 csellista és 2 nagybőgős lép színpadra. Ez a létszám Bach korában nagy luxusnak számított, legfeljebb 3 európai városban fordulhatott elő ? jegyezte meg Reinhard Göbel. 
 
 
A Budapesti Fesztiválzenekar muzsikusainak egy része már birtokol historikus hangszert, mások modern hegedűjüket alakíttatták vissza, és van néhány kölcsön instrumentum is náluk, mivel Fischer Iván hosszú távra tervezi a barokk repertoár bővítését.
 
A következő régizenei koncertjüket április 28-án tartják ugyancsak az Olasz Kultúrintézetben, és két ilyen koncertet terveznek a jövő évadra is. "Nehéz munkába fogtunk, hiszen viszonylag rövid idő alatt kellett a BFZ muzsikusival elérni, hogy a barokk hangszertudásuk olyan magas színvonalú legyen, mint általános elismertségük a világban. A játékstílus elsajátítása mellett lényeges a technika elsajátítása is, hiszen ezek a hangszerek másként szólalnak meg, másként kell kezelni őket" ? fogalmazott Reinhard Göbel. Hozzátette: látszólag apró trükkökről van szó, amelyeket igyekszik megtanítani nekik, mert fontos, hogy ezekkel az eszközökkel egy egészen új "tartományt" hódítsanak meg. 
 
 
A német Reinhard Göbel, miután 1973-ban megalapította és 33 éven át koncertmesterként vezette a világhírű Ensemble Musica Antiqua Kölnt, az utóbbi években karmesterként is fellép. Bár rendszeresen dolgozik régizenére szakosodott együttesekkel is, érdeklődése elsősorban a "modern" szimfonikus zenekarok régizenei interpretációs gyakorlatának kérdéseire irányul. A Berlini Filharmonikus Zenekar akadémiájának tanára, 2010 óta a salzburgi Mozarteumban a régizenei előadói gyakorlat professzora. Göbel első ízben lép fel a Budapesti Fesztiválzenekarral. 
 
 
Franco Fagioli argentin kontratenor tanulmányait Buenos Airesben végezte. A barokk repertoár egyik legkiválóbb előadója, gyakori vendég az ilyen műveket is játszó vezető operaházakban. Fagiolit először hallhatja a magyar közönség.