Biztos tudásra alapozott szabadság

Zene

Mégis azt mondhatjuk: ő az egyik legfiatalabb és legjátékosabb magyar zongorista-zeneszerző. Az ő példája jól érzékelteti, hogy aki ennyire nyitott, mint ő, az folyamatosan képes a megújulásra. Ehhez, persze, szükség van arra - ha nem szólóestről van szó -, hogy a partnerek is tudjanak  kreatív módon reagálni egymásra. Szakcsi Lakatos Bélával egyébként se lehetne akár csak kétszer ugyanúgy előadni egy kompozíciót, kivéve, ha kotta van mindenki előtt. A kotta fontossága egyébként átvitten is értendő: a legtöbb hazai zenészt sokoldalú zenei tudás jellemzi, amely alapján aztán el tudnak szakadni ettől a "kottától", s szabadon tudnak játszani.
 
 

Ennek köszönhetően igazi örömzenéléssel tudják megörvendeztetni a közönséget - meg természetesen saját magukat is, hiszen a közös játékban ez az egyik legfontosabb elem. Az egymásra hangolt, együttes muzsikálás öröme. Szakcsi Lakatos Béla évtizedek óta foglalkozik klasszikus zenével, közel két évtizede tanulmányozza a kortárs zenét is, ez adja a cigány és a magyar folklór, valamint a jazz alapos ismeretével együtt a "kottát". Mindebből pedig, a jazz improvizációs szabadságát kihasználva olyan, izgalmas zenei "párbeszédek" születhetnek, mint a zsámbéki koncerten. Amely még azért az apró szomorúságért is kárpótolja a rengeteg érdeklődőt, hogy a rossz idő miatt ezt az estet nem a hangulatos Romtemplom előtt, hanem a Zsámbéki Művelődési Házban hallgattuk.

 
Szakcsi Lakatos Bélával ezúttal az egyik legjobb dobos, Kőszegi Imre játszott, Winand Gábor énekelt, a többiek pedig a legfiatalabb nemzedéket képviselték: Orbán György a hangszerrel eggyé forrva bőgőzött, és ismét hallhattuk Zsámbékon Bolla Gábor tenorszaxofonost, aki ezúttal is valósággal berobbant elementáris, rengeteg színt felmutató játékával a formációba.
 
Szakcsi Lakatos Béla mindig örömmel választott éppen aktuális csapatába jelentős fiatal tehetségeket. A zsámbéki koncert meglepetésvendége fiatal szaxofonos, Lakatos Szoszó Sándor volt, aki ösztöndíjasként tanul Amszterdamban, s a két szám, amelyet a Szakcsi Trió Plus kitűnő zenészeivel játszott, azonnal meggyőzött arról, hogy itt az újabb, kitűnő magyar fúvós, akit érdemes lesz hallgatnunk a jövőben.
 
A folytatás is sokszínűséget és különlegességeket ígér a jubileumi Zsámbék Jazz Openen, egészen július 31-ig, minden pénteken 19 órától. Legközelebb, július 17-én Songbirds néven három egyéni hangú énekesnő nyitja az estet: Kozma Orsi, Pocsai Krisztina és Szőke Nikoletta, hármójukat pedig három érzékeny zenész kíséri: Oláh Szabolcs gitáron, Barcza Horváth József nagybőgőn, Dés András ütőhangszereken játszik. Utánuk a világhírű szaxofonos, Chico Freeman játszik magyar fiatalokkal, három olyan, ifjú tehetséggel, aki a Magyar Rádió korábbi tehetségkutató versenyein tűnt fel, nyert: Tzumo Oláh Árpád zongorista, Pecek Lakatos Krisztián nagybőgős (aki a versenygyőzelem idején még 13 éves volt, valóban nagynak látszott mellette a bőgő, amelyen elképesztő érettséggel játszott már akkor), Pecek Lakatos András dobos.
A sokszínűség jegyében 24-én latin esten hallható a Cornelio Tutu Band és a magával ragadó erejű kubai énekesnő, Elsa Vallé szerepel zenekarával Zsámbékon. A záró, 31-i koncert a Szaxofon-orgia nevet kapta, ekkor ugyanis a legfiatalabb szaxofonos tehetségek közül hallhatunk két ifjú fúvóst, Borbély Miklóst és Molnár Sándort Oláh Dezső Quartetjével, majd két markáns egyéniség, Dresch Mihály és Borbély Mihály játszik szaxofonon Szabó Dániel triójával. Tegyük hozzá: a kvartettben és a trióban is rendkívüli tehetségeket hallhat majd a közönség, például a fiatal, 23 éves gitárost, Fenyvesi Mártont, vagy a zongorista Szabó Dánielt.
 
A Zsámbék Jazz Open a kezdetek óta a rendkívüli számban felbukkanó, jelentős ifjú tehetségeknek is bemutatkozási lehetőséget nyújtott, sokszor közös fellépést "nagy öregekkel", például éppen Szakcsi Lakatos Bélával. A legkülönfélébb hangulatokat, egyéni ízeket, a magyar jazz káprázatos sokszínűségét érzékeltető koncertsorozatot ezúttal is a jelentős fiatal tehetségek fölfedezésében elévülhetetlen érdemeket szerzett, az ő indulásukat segítő rádiós szerkesztő, Maloschik Róbert szervezi. Mindehhez már csak egyetlen, "égi" segítségre lenne szükség: ha az időjárás is kegyes lesz a kitűnő magyar zenészekhez, akkor július 31-ig a hatalmas Romtemplom tövében élvezhetjük péntek esténként az MR3 Bartók Rádió koncertjeit.