A különleges tehetségű, 17 éves szaxofonos, Bolla Gábor lép fel fiatal társaival és Art Themen angliai szaxofonossal a Raiffeisen Jazz Klubban. A szenzációsnak ígérkező koncertre nyerhetnek tiszteletjegyet azok az olvasóink, akik megválaszolják az alábbi kérdést:
Ki volt Bolla Gábor mestere?
A választ a pr@kultura.hu címre várjuk, a megfejtők között 3x2 darab jegyet sorsolunk ki című november 4-i koncertre, a budapesti IBS Színpadra.
November 4-én, pénteken 19.30-kor:
A Bolla Gábor Quartet és
Art Themen (Nagy-Britannia) koncertje
A kvartett tagjai:
Bolla Gábor ? szaxofon
Szakcsi Lakatos Róbert ? zongora
Oláh Zoltán ? nagybőgő
Mohay András ? dob
A Raiffeisen Jazz Klub koncertsorozatában a kezdetektől kiemelt szerepet játszott, hogy a hazai dzsesszélet élvonalába tartozók mellett felléphessenek itt a legfiatalabb nemzedék kiemelkedő tehetségei is. Hallhattuk így többek között a Magyar Rádió Bartók adó-főszerkesztőség által rendezett tehetségkutató versenyek győzteseit, például a dobverseny nyertesét, Lakatos Pecek Andrást, vagy a mindössze 13 esztendősen nyert bőgőst, Peczek Lakatos Krisztiánt. November 4-én este pedig a még mindig csak 17 éves szaxofonos, Bolla Gábor hallható fiatal zenész társaival és a neves angol fúvóssal, Art Themennel, aki szoprán- és tenorszaxofonon játszik.
Bolla Gábor tízéves korában kezdett klarinétozni, majd 12 éves kora körül szoprán- és tenorszaxofonon játszani. Fiatal kora ellenére máris rangos nemzetközi díjakkal büszkélkedhet ? nem véletlenül, hiszen elképesztő érettséggel, magával ragadó lendülettel játszik. 2003 tavaszán a tizenéves résztvevők közül egyedüliként jutott be a Montreux Jazz Fesztiválon a World Saxophone Competition elnevezésű verseny döntőjébe, majd ennek köszönhetően meghívást kapott London, Bilbao, Bukarest, Delhi és Bombay fesztiváljaira.
2004 decemberében ő vehette át a neves bécsi Porgy & Bess dzsesszklubban a Hans Koller-díjat Az év tehetsége kategóriájában. Emellett a kvartett az idén megnyerte a rangos franciaországi Avignon Jazz Festival fődíját és közönségdíját.
Bolla Gábor ? aki autodidakta módon, hallás után tanult és tanul szaxofonozni ? 15 esztendősen létrehozta a saját kvartettjét, amellyel azóta akárhol lép fel, legyen az London vagy Szentpétervár, a hallgatók mindenhol azonnal felismerik, milyen ritka tehetséget hallanak. Körülbelül két évvel ezelőtt a bécsi Porgy & Bess klubban játszott a Wednesday Jazz Session keretében, senki nem ismerte a nevét, de a klub honlapja szerint például az egyik jelenlévő zenész, Harry Sokal kijelentette: ?Őrület, ez a fiú úgy játszik, mint Wayne Shorter!?
Megjelent a kvartett első CD-je is The Way We Play címmel, ennek kapcsán a Gramofon ? Klasszikus és Jazz zenei magazin kritikusa egyebek között ezt írta Bolla Gáborról: ?Játéka úgy hat, mint aki mindent tud, amit valaha a tenorszaxofonon bárki is képes volt kijátszani. (?) Tudása addig érthető, akár rendben lévő is, amíg a manuális technika perfekcióját nézzük, de hogy a sound, a frazír és a többi megtanulhatatlan finomság megszólaltatásának képessége hogyan terem meg valakiben ilyen rövid idő alatt, az rejtély. Ilyenkor kell nagyon észnél lenniük mindazoknak a felnőtteknek, akik akár csak látszólagos befolyással bírnak ? mert jó, ha százévente egyszer jár mifelénk effajta üstökös, mint Bolla Gábor.?
Szakcsi Lakatos Róbert ? zongora
A Bartók konzervatóriumban és Svájcban, a Baseli Zeneművészeti Főiskolán végezte tanulmányait. 1995-től zenei versenyek során nyerte el a kategóriadíjakat ? egyebek között a legjobb zongorista és a legjobb szólista díját Krakkóban. Egyik legfontosabb saját zenekara, az Off Course 2002-ben Erik Truffaz francia sztártrombitással adott ki közös lemezt.
Oláh Zoltán ? bőgő
1974-ben született, zenei tanulmányait Székesfehérváron kezdte, majd a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem dzsessz tanszakán diplomázott. Évek óta az egyik legkeresettebb magyar bőgős, számos hazai és külföldi produkció, lemezfelvétel, fesztivál résztvevője.
Mohay András ? dob
1978-ban született Budapesten. Zenei tanulmányait tízévesen kezdte klasszikus ütőhangszer szakon. Tizenéves kora elején ismerkedett meg a dzsesszel, középiskolai tanulmányai mellett immáron dobfelszerelésen tanult Jávori Vilmostól. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem dzsesszdob szakára járt, ahol Kőszegi Imre és Nesztor Iván volt a két főtárgy-tanára. A hazai dzsesszélet meghatározó zenekarai hívják rendszeresen közös fellépésekre.
Art Themen szoprán- és tenorszaxofonos, az est angliai vendége ugyan neves muzsikus, ugyanakkor ortopédorvosként is ismert. 1939. november 26-án született Manchesterben. 1958-ban kezdett a cambridge-i egyetemen orvostudományt tanulni, majd Londonban folytatta a tanulmányait, amelyeket 1964-ben fejezett be.
Még a cambridge-i egyetem dzsesszzenekarában kezdett játszani, majd Londonban Jack Bruce és Alexis Korner blues zenészekkel muzsikált.
Érintőleges kapcsolata volt a brit popzenei élettel is: játszott például Rod Stewart és Joe Cocker zenekarában.
1965-ben egyedüliként képviselte hazáját, amikor a Peter Stuyvesant Jazz Orchestra tagjaként fellépett Zürichben.
1974-től hosszú évtizedekig játszott Stan Tracey zenekaraiban ? ez az együttműködés későbbi stílusát is jelentősen meghatározta. Tracey a 60-as évektől a brit dzsesszélet meghatározó zongoristája és zeneszerzője. Themen szinte az egész világot bejárta Tracey zenekaraival, eljutott Dél-Amerika, Közép- és Dél-Kelet-Ázsia olyan országaiba is, ahol a dzsessz viszonylag ritkán tud színpadon bemutatkozni. A turnék során alkalma nyílt más neves zenészekkel is közös fellépésre, játszott többek között Charlie Parker egykori trombitásával, Red Rodneyval.
Stílusára leginkább Dexter Gordon és Sonny Rollins, később Evan Parker és John Coltrane volt nagy hatással.
1982-ben jelent meg a Bebop ?Live? című albuma ? aki egyébként Bolla Gábor példaképe - , 1997-ben Howard Riley és az Art Themen Quartet Classics című CD-je.
A jegyek ezúttal is 1.100 forintba kerülnek (az IBS Színpad telefonszáma: 391-25-25)