Boschán Daisy kapta a Gela Lajos-emlékplakettet

Zene


medveczkyadam_fidelio_x.jpg
Medveczky Ádám

(MTI) - A díj átadásakor Medveczky Ádám karmester Boschán Daisy pályájának kezdetét felidézve megjegyezte: akik ismerik őt, azok közül is kevesen tudják, hogy először zeneszerzést tanult, nem kisebb mesternél, mint Sugár Rezső. Ösztöndíjasként pedig jelen volt az Eck Imre által alapított Pécsi Balett kezdeteinél.
    

Boschán Daisy érdeklődése ezek után a zenetudomány felé fordult, a Zeneakadémián Szabolcsi Béni és Bárdos Lajos tanítványaként diplomázott. Ilyen sokrétű tanulmányok után került az operaházhoz, ahol már négy és fél évtizede kamatoztatja műveltségét, tudását, előbb játékmesterként, majd rendezőként.
    
Felsorolhatatlan azoknak a produkcióknak a száma, amelyekben a rendező jobbkezeként működött közre, és precízen gondozza őket mind a mai napig. Nádasdy Kálmán és Mikó András rendezései közül például számosat ő állított ismét színpadra.
    
1987-ben kapott először lehetőséget arra, hogy az operaház történetének (Huszár Klára után) második női rendezőjeként lefújhassa a port Mozart ifjúkori remekéről, Az álruhás kertészlányról. Második rendezését, a Mozart-bicentenáriumra készült Titus kegyelmét a mai napig műsorán tartja az operaház.
    
Az operairodalom néhány klasszikus alkotását pedig olyan különleges helyszíneken rendezhette meg, mint a fertőrákosi barlangszínház (A varázsfuvola, Fidelio), a Hilton Szálló Dominikánus Udvara vagy a Kőszegi Várszínház.
    
2010-ben adták át először az operaházban a Gela Lajos-emlékplakettet, amellyel az Erkel Színház 2009-ben elhunyt egykori főügyelője előtt tisztelegnek. A díjat évente ítélik oda egy, az operaház  művészeti ügykezelése területén dolgozó munkatársnak: a díjazott, akinek személyéről négytagú zsűri dönt, a játékmesterek, balettmesterek, rendező- vagy balettasszisztensek, ügyelők és súgók közül kerülhet ki. A Gela-plakett első díjazottja Döme István főügyelő volt.