Búcsú a Chopin-évtől az Ádám-villában

Zene

 
 
(MTI) - Szilasi Alex, aki a Chopin-év márciusi nyitókoncertje után számos évfordulós esten lépett fel Magyarországon és Lengyelországban is, a romantikus hagyományokat eleveníti fel záróeseményként, és a polgári hagyományokat ápolva zeneszalont nyit. 
    
Az Ádám-villa egykor Ádám Lajos világhírű sebészprofesszor tulajdonában állt. A szalon célja, hogy közeledjen egymáshoz a művész és a közönség, hogy felfedezhessék kölcsönös egymásrautaltságukat. A Chopin és Liszt művészetét pártoló nemesek és pénzemberek a párizsi szalonokban egymásra licitálva szerveztek vendégségeket, amelyeken a kor neves művészei mellett (köztük Balzac, Delacroix, Heine vagy a festő David) a legfontosabb véleményformáló és döntéshozó személyek is megjelentek, köztük iparosok, bankárok, mágnások, valamint francia és külföldi (főleg lengyel, német és magyar) főnemesek és más arisztokraták. 
    
A XX. századra a szalon megszűnt alkotóműhelyként működni. A XXI. századra azonban kialakult egyfajta ellenállás a tömegkultúra kliséi ellen.     
 
A zeneszalon évzáró rendezvénye ezt a közösségi együttlétet kínálja vendégeinek. Szilasi Alex igazi házigazdaként és a szalonok világában jártas előadóművészként egy ilyen régi-új időutazásra invitál mindenkit, sok Chopin-muzsikával és beszélgetéssel.