Budapesten a brit hegedűvirtuóz, Nigel Kennedy

Zene

 

(MTI) Az 55 éves világhírű brit hegedűművészt a komolyzene fenegyerekeként tartják számon nem szokványos külseje és kissé pimasz modora miatt, ez azonban segít neki abban, hogy a fiatalokkal megszerettesse a komolyzenét, amelyet élethivatásának tekint ? írták a jövő heti budapesti koncert szervezői.

 
Karrierje során Nigel Kennedy valamennyi földrészen koncertezett a világ leghíresebb zenekaraival és karmestereivel. Ezek közül is kiemelkedik egyik első nagy előadása a londoni Royal Festival Hallban 1977-ben, később New Yorkban 1987-ben, Franciaországban pedig 2004-ben mutatkozott be átütő sikerrel.
 
Nigel Kennedy a Guinness Rekordok Könyvében is szerepel, mint a legtöbb eladott klasszikus lemez előadója Vivaldi A négy évszakának 1989-es felvételével, amely kétmillió példányban kelt el és két évig vezette a brit klasszikus slágerlistákat. Technikája virtuóz, ennek segítségével friss energiát hozott a klasszikus és kortárs zeneirodalomba. Sokat elárul róla, hogy már nagyon fiatal korában a világhírű hegedűművész, Yehudi Menuhin kedvenc növendéke volt; a mester egészen a haláláig maga állta Kennedy taníttatását. Kennedy a Menuhin-iskolából New Yorkba, a Juilliardra ment, ahol Dorothy DeLay tanítványa lett.
 
Első, széles körben elismert albuma Elgar Hegedűversenyének felvétele volt, amelyet a Gramophone magazin az Év lemezének választott 1985-ben, emellett a BPI Awardson elnyerte az Év klasszikus albuma címet mintegy 300 ezer eladott példánnyal. Nagy sikerű CD-ket készített Bach, Beethoven, Berg, Brahms, Bruch, Mendelssohn, Sibelius, Csajkovszkij és Walton műveiből is.
 
A jazz iránti imádata eredményezte a Blue Note Sessions című munkát, amelyet a Grammy-díjas producer, Jay Newland közreműködésével készített olyan kiválóságokkal, mint Ron Carter vagy Jack DeJohnette. 2002-ben kinevezték a Lengyel Kamarazenekar művészeti vezetőjévé, és ezzel egykori mestere, Menuhin nyomdokaiba lépett.
 
2008-as albumának az A Very Nice Album címet adta. A lemezen kirándulást tesz egy nem igazán klasszikus zenei világba saját zenekarával, a The Nigel Kennedy Quintettel, amelybe a lengyel zenei élet négy legdinamikusabb zenészét hívta meg: Adam Kowalewskit (nagybőgő), Tomasz Grzegorskit (tenorszaxofon), Krzysztof Dziedzic-et (dob) és Piotr Wylezolt (zongora). Ezzel a felállással játszott abban az évben a Budapesti Tavaszi Fesztiválon is.
   
A legutóbbi The Nigel Kennedy Quintet-album 2010-ben jelent meg, ezen főleg saját kompozíciói hallhatóak, de feldolgozta Nick Drake Riverman című dalát is, amelyet Boy George énekelt el.
 
Jó viszonyt ápol a brit királyi családdal, többször muzsikált nekik nyilvános és zártkörű eseményeken. A szakma is elismerte díjakkal, ezek közül az egyik legjelentősebb a Brit Awards-on elnyert az Év férfi előadóművésze díj. Orchestra of Life című formációja 2010-ben mutatkozott be Duke Ellington műveinek Kennedy által áthangszerelt szerzeményeivel, valamint Bach műveivel. Ugyanabban az évben Nigel Kennedy Jimi Hendrix előtt tisztelgett a legendás zenész halálának 40. évfordulóján a Ronnie Scottsban, az utolsó olyan helyszínen, ahol Hendrix koncertet adott.
 
Kennedy a tavalyi évet is koncertezéssel töltötte legújabb, Four Elements című szerzeményével, valamint Vivaldi A négy évszakával. A Four Elements-et a négy elem, a föld, a víz, a levegő és a tűz inspirálta, és kifejezetten az Orchestra of Life számára készült elektromos és akusztikus hangszereket felhasználva.
 
A számára kialakított öthúros hegedű mellett Kennedy a híres hegedűkészítő, a cremonai Carlo Bergonzi 1732-ben készült hangszerén játszik.