Budapesti Mahler Ünnep

Zene

G. Mahler
 
- Elhatároztuk, hogy az idén először és ezután évenként néhány napos Mahler Ünnepet tartunk Budapesten, ahol a zseniális zeneszerző és karmester életében először operaigazgatóként dolgozott, és ahol bemutatta legelső szimfóniáját - mondotta Fischer Iván a fesztivál megnyitóját közvetlenül, szinte percekkel megelőző keddi sajtótájékoztatóján.

Az ünnepélyes megnyitón, amely egyben egy páratlan dokumentumokból összeállított Mahler-kiállítás verniszázsa is volt, Fischer Iván felolvasta Göncz Árpádnak, az esemény egyik védnökének ünnepi köszöntőjét. Göncz Árpád személyes élményeken alapuló gondolatokkal, értelemhez és érzelemhez szólóan méltatta a páratlan zenei géniuszt.
A Mahler Ünnepnek kettős célja van: egyrészt Gustav Mahler zenéjének, életének, művészetének bemutatása, a nemzetközi és hazai Mahler-kutatás elősegítése, másrészt új művek megírásának ösztönzése Mahler szellemében, pódium megteremtése, ahol az újonnan megrendelt kompozíciók megszólalhatnak - hangsúlyozta az egybegyűltek előtt Fischer Iván.

Az idén különben sor kerül a kortárs magyar zeneszerzők egyik kiválósága, Tihanyi László Mahler csodakürtje című művének ősbemutatójára is. A művel kapcsolatban Fischer Iván hangsúlyozta, hogy nem valamiféle Mahler-utánérzésről van szó, hanem arról, hogy Tihanyi Lászlót milyen érzésekre, milyen zenei megnyilvánulásokra ösztönözte Mahler zenéje. A verniszázst követően rögvest egy előadásra invitálták a résztvevőket: Mahler és Bécs címmel Henry-Lois de la Grange-nak, korunk legjelentősebb Mahler-kutatójának előadására.
Az idei Mahler Ünnepre két rangos kiadvány is napvilágot látott. A Budapesti Fesztiválzenekar Alapítvány egy páratlanul gazdag, képekkel illusztrált, nagyon szép könyvet adott ki, amelyben szó van Mahler budapesti operaigazgatói kálváriájáról is. A holland Channel Classics kiadó pedig a Fesztiválzenekar és Fischer Iván új CD-jét (fotó), Mahler 6. szimfóniáját jelentette meg, melyet a Művészetek Palotájában rögzítettek.