A Budapesti Vonósok magasra tették a lécet

Zene

Az idén harminc éves Budapesti Vonósok
Zsoldos Bálint
Az egyik Capriccio kiadvány

A Budapesti Vonósok Kamarazenekar első koncertje a január 16-i Jubileumi év nyitókoncertje című, amelyen Fenyő László csellózik a Müpában. Műsoron Mozart: G-dúr Cassatio, Kovács Zoltán: Adagietto és Veress Sándor: Négy erdélyi tánc, valamint Haydn: D-dúr gordonkaverseny. Ezt követően január 20-án szombaton a Magyar Tudományos Akadémián adnak koncertet Zsoldos Bálint zongorista közreműködésével.

Az MTA Díszterme egyébként hagyományos koncerthelyszíne az együttesnek, novemberben és decemberben is felléptek, sőt, nem is olyan régen más minőségben is szerepelt itt az együttes, ugyanis 2006. október 28-án az Akadémiai Klub Művészeti díját vehették át a Magyar Tudományos Akadémia és az Akadémiai Klub elnökétől, Vizi E. Szilveszter akadémikustól. A január 20-i koncerten amúgy két Mozart darab csendül fel, az F-dúr szimfónia, valamint a d-moll zongoraverseny (Zsoldos Bálint), továbbá Samuel Barber Adagio-ja és Ernst Bloch Concerto grosso-ja hallható. A négy előadásból álló sorozat címe: A zeneirodalom ismert és rejtőzködő gyöngyszemei.

Természetesen az idén - mint 1995-től minden évben - lesz Fertőd-Eszterházán Nemzetközi Haydn Fesztivál. A július 6-i nyitókoncertet a Budapesti Vonósok adják a német Reinhold Friedrich trombitaművész közreműködésével. Ezt követően pedig még további négy hangversenyen lépnek föl más-más, ugyancsak elismert vendégművésszel.

A 17 fős kamarazenekar ma már a világ élvonalbeli együttesei közé tartozik és a nemzetközi zenei élet kiemelkedő szólistáival koncertezik világszerte. Rendszeresen fellépnek Európa, az Egyesült Államok, Dél-Amerika és Japán koncerttermeiben és gyakori vendégei a nemzetközi zenei világ fesztiváljainak. Koncertjeiket a világ számos rádió- és televízió társasága gyakran közvetíti vagy rögzíti. Több kiadó számára is készítenek lemezeket: Hungaroton, Nuova Era, Naxos, Laserlight, Capriccio. A Delta Music-kal exkluzív szerződés keretében több mint 40 CD felvételt rögzítettek. Lemezsorozatok is megjelentek előadásukban, többek között J. Chr. Bach összes szimfónia concertantéja világpremierként.

Az együttesen belül alkalomszerűen kisebb kamarazenei formációk működnek, amelyekkel szintén fellépnek bel- és külföldön. Az együttes tagjai szólistaként 1999-ben Budapesten előadták Bach összes vonós hangszerre írt szólószonátáját és partitáját. Ugyanebben az évben öt kortárs szerző művét is megszólaltatták ősbemutató keretében. 2001-ben a kamarazenekar megkapta Magyarország legrangosabb szakmai elismerését, a Bartók-Pásztory-díjat.

(2007. január 16. 19:30 Művészetek Palotája - a Budapesti Vonósok jubileumi koncertje; km.: Fenyő László (gordonka), Magyar Szimfonikus Körkép; valamint 2007. január 20. 19:30 MTA Díszterme - a Budapesti Vonósok koncertje, km.: Zsoldos Bálint; A zeneirodalom ismert és rejtőzködő gyöngyszemei bérlet IV/4)