Dresch Mihályé a Szabó Gábor-díj

Zene


DreschMihaly_02_port_hu.jpg
 Dresch Mihály

(MTI) - "Az elismeréseknek mindig örül az ember, a Szabó Gábor-díjat ráadásul egy szakmai zsűri döntése alapján ítélik oda, és a műfaj hazai életműdíjaként tekintenek rá. A díj nem csak az én érdemem; az elmúlt évtizedekben nagyon sok remek zenészkollégával játszottam együtt, akik segítettek a pályám során" - mondta Dresch Mihály.

   
A szaxofonost a műfaj egyik stílusteremtőjeként tartják számon, mivel előszeretettel ötvözi a magyar népzenét és a jazzt. Mint megjegyezte, ebben már gyermekkora meghatározó volt. "Egy Földes nevű községben voltam gyerek, ahol keresztmamám sok lakodalomban volt szakács. Számomra életre szóló élményt jelentett az az élő népzene, amit ezeken a lagzikban hallottam, a hatások később, a konzervatórium elvégzése után is megmaradtak bennem" - fejtette ki a Dresch Quartet vezetője.
   
Kitért arra, hogy többször járt Erdélyben, és bár ott nem gyűjtött zenét, nagyon érdekelték őt az ottani emberek, a muzsika. A szaxofonos hozzáfűzte: a jazznek megvan az a tulajdonsága, hogy nyitott, bármiféle oltást befogad, és ebből új zene keletkezhet.
  
Az 54 éves Dresch Mihály elmondta: zenéjében nem tervez nagy változásokat; célja, hogy a Dresch Quartet muzsikáját még tökéletesebbé és még hitelesebbé tudja tenni. Kvartettjének tagja még Lukács Miklós (cimbalom), Szandai Mátyás (bőgő) és Baló István (dob). Tavalyi lemezük, a Ritka madár az év magyar jazz produkciója hanglemezen kategóriában Gramofon-díjat kapott.
   
Márkus Tibor, az 1990-ben alakult Magyar Jazz Szövetség elnöke hangsúlyozta: Dresch Mihály teljesen magyar jazzt valósított meg munkásságával. "Azok közé tartozik, akik a magyar gyökereket a jazz műfaj jellegzetességeihez alakítja. Nagy köszönet illeti Szabados Györgyöt, aki ezt a koncepciót annak idején elindította, az ő szárnyai alól került ki Dresch Mihály is, aki hosszú évek óta töretlenül bizonyítja ennek a fúziónak a létjogosultságát" - fejtette ki a szövetség elnöke.
   
Az egykori világhírű jazzgitárosról elnevezett Szabó Gábor-díj egy zenészeknek szóló életműdíj, azok a muzsikusok kaphatják meg, akik zenei tevékenységükkel elismerést vívtak ki. A Magyar Jazz Szövetség titkos szavazással évente egy személynek ítéli oda.
 

GyemantLaszlo_festomuvesz_D_CIM20080422011.jpg
 Gyémánt László

A Pernye András-díjat 2009-ben alapította a Magyar Jazz Szövetség; az elismerést olyan személyek kaphatják, akik a jazz ügyét nem zenészként, hanem szervezőként, szerkesztőként, újságíróként, esetleg más művészeti ágak képviselőjeként, vagy más módon segítik, támogatják. A díjat tavaly Maloschik Róbert, a Magyar Rádió zenei szerkesztője vehette át, idén Gyémánt László festőművész kapja.

   
A művész hétfőn megkapta a Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) képzőművészeti díját is; akkor elmondta: festés közben főként jazzmuzsikát hallgat. Ez a "szerelem" nyolc éves kora óta tart; az elmúlt évtizedekben megfestette a magyar és a nemzetközi jazzzélet kiválóságait, és több lemezborítót is készített.
   
A Szabó Gábor-díjat a Magyar Jazz Ünnepe rendezvénysorozat keretében március 26-án, a Pernye András-díjat előző napon adják át a Budapest Jazz Clubban.