Elhunyt Christoph Schlingensief rendező

Zene

(MTI) - Christoph Schlingensief honlapján percről-percre nő a részvétnyilvánítások száma, magánemberek és kollégák búcsúznak a szeretetreméltó, sármos provokátortól. Nem csak színház és filmcsináló volt, hanem olyan független közéleti személyiség, aki szinte minden aktuális kérdéshez hozzászólt - jelentette vasárnap a ZDF német televízió.
 

Színházi-televíziós akciókkal, performanszokkal, az ausztriai Wolfgansee-ben "proteszt úszással" tiltakozott Helmut Kohl akkori német kancellár foglalkoztatáspolitikája, Bécsben Jörg Haider előretörése ellen és látványosan "kimosta" a politikusok szennyesét, kifigurázta Willy Brandt és felesége parvenüségét.

 
Schlingensief, aki hithű katolikus környezetben nevelkedett, 2004-ben a Parsifal bayreuthi előadásába becsempészte az egyházzal való személyes konfliktusának kérdéseit. 2007-ben felújította előadását.
 
Oberhausenben egy patikuscsaládban született 1960-ban. Az amatőr filmes Schlingensief a nyolcvanas években Werner Nekes experimentális filmes mellett kezdett dolgozni, majd a berlini Volksbühnében tevékenykedett.
 
Operarendezései között a brazíliai Manausban színre vitt Wagner mű, A bolygó hollandi a helyszín, a dél-amerikai latin kultúra integrálása miatt emelkedik ki. A 2009-es hamburgi színházi fesztiválon bemutatott alkotása - a zene, a szó, a mozgókép eszközével - már saját küzdelmét is megjelenítette a tüdőrákkal.
 
Budapesten ősszel Luigi Nono Intolleranza (Türelmetlenség) című operáját rendezte volna, ez súlyosbodó állapota miatt kikerült a műsortervből. Ahogy másnak kell befejeznie a berlini Staatsoper Unter den Linden premierjét is, Jens Joneleit Metanoia című új kompozíciójának októberi bemutatóját.
   
Élete utolsó, küzdelmes szakaszában sem hagyta abba a Burkina Fasó-i "operafaluhoz" kapcsolódó munkáját, a tervek szerint az Operndorf 2013-ban a velencei Kortársművészeti Biennálén mutatkozna be. A család Schlingensief honlapján azt kéri, hogy virágok helyett azok árát juttassák el hozzájuk az Operndorf céljára.