Az emlékezés gyertyalángjai

Zene

 
 

November 27-én lesz egy éve, hogy elhunyt Melis György, ugyanezen a napon távozott az élők sorából Vajda Cecília karnagy, és ebben a hónapban kell emlékeznünk Albert Tamásra.

Mindössze 65 éves volt Iglódi István színész, rendező, a Magyar Színház igazgatója, Lehotka Gábor orgonaművész pedig csupán 71. December végén vesztettük el a Miskolci Szimfonikus Zenekar alapítóját, Mura Pétert.

Ujfalussy József zenetörténész februárban töltötte volna be kilencvenedik életévét, Taub János rendező-színészpedagógus 83 éves lett volna májusban.

Februárban két nagyszerű hölgy hunyt el: Kokas Klára és Ágai Karola.

Áprilisban veszítettük el Ádám Ottó rendezőt, a Madách Színház legendás igazgatóját, valamint Schwajda György író-dramaturgot, aki igazgatta a szolnoki Szigligeti, a Nemzeti és a Kaposvári Csiky Gergely Színházat.

Májusban a színházi és a zenei világ is gyászolt: elhunyt Rázga József, a békéscsabai Bartók Béla Művészeti Szakközépiskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény nyugalmazott igazgatója, Végvári Tamás, az Örkény Színház művésze, Sándor János, a Győri Filharmonikus Zenekar alapító igazgató karnagya és örökös tagja, Pongrácz Péter, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem professor emeritusa, nyugalmazott egyetemi tanár.

A nyáron vettünk búcsút Huszár Klára operarendezőtől, aki zenei szakíróként és műfordítóként is ismert volt, Kovács Józseftől, aki a táncdal, az operett és az opera műfajában egyaránt sikereket ért el, és a Nemzet Színészétől, Kállai Ferenctől. A Kolozsvári Magyar Opera két örökös tagja, Trenka Éva és Szilágyi Ferenc sincsenek már köztünk.

Az égi társulatban játszik már Bánffy György és Farkas AntalDános Lili zongoraművész szeptemberben hunyt el, ugyanebben a hónapban veszítettük el Polgár Lászlót, akit Bartók Kékszakállújának egyik legelismertebb tolmácsolójának tekintettek, Szenes Iván komponistát, valamint a Nemzeti Kottatárt vezető Szekrényi Ágnest. Szeptemberben Előadás közben hunyt el a debreceni Csokonai Színház fiatal, harmincéves színésze, Nagy László Zsolt, aki egy szegedi vendégszereplésen lett rosszul.

Friss a gyász, ami Balassa P. Tamás zeneszerző, karmester, zongoraművész, hangszerelőt, és Rózsa Vera zenepedagógus-énekművészt érinti.

Szomorú volt a 2009-es év novembere a nemzetközi zenei életben is: két kiváló szopránt, Elisabeth Söderströmöt és Arda Mandikian, a zongoraművész Genevi?ve Joyt, valamint az egyik legismertebb Haydn-kutatót, Robbins Landont is gyászolták a zenekedvelők.

Az ötvenes-hatvanas évek kiemelkedő szopránja, Mary Curtis-Varna karácsony előtt hunyt el, a hónap végén távozott az élők sorából a Derszu Uzala komponistája, Iszaak Svarc.

87 éves volt Otmar Suitner karmester, 94 a Magyar Liszt Társaság kitüntetésével is elismert Earl Wild, 82 a brit és a nemzetközi jazzélet egyik kimagasló alakja, John Dankworth, 91 Jürg Baur zeneszerző, 88 Ariel Ramírez zeneszerző-zongoraművész.

Idén tavasszal halt meg a Bayreuthi Ünnepi Játékokat igazgató Wolfgang Wagner, Herb Ellis jazzgitáros, a jazz nagy nemzedékének egyik utolsó képviselője, Oscar Peterson zenekarának egykori tagja, Artur Winograd, a Juilliard Quartet alapító csellistája, Giulietta Simionato, a háború utáni időszak egyik legnagyobb operacsillaga, Alfons Kontarsky zongoraművész, Hank Jones jazz-zongorista, Anneliese Rothenberger, aki elsősorban Mozart- és Strauss-szerepekben, valamint operettekben vívott ki elismerést, és egy fiatal afrikai tenor, Siphiwo Ntshebe, aki a dél-afrikai focivébé megnyitóján az esemény hivatalos dalát énekelte volna.

Willem Breuker holland szaxofonost a nyáron veszítettük el csakúgy, mint a Pilobolus alapítóját, Jonathan Walkent.

Mozart- és Strauss-szerepekben domborított Rudolf Mazzola, basszusfachbeli kollégája, Cesare Siepi Verdi-művekben szerzett népszerűséget. Luo Pincsao 1930-ban kezdte előadói pályáját, és ő volt a világ legidősebb operaénekese. Az operavilág júliusban Charles Mackerras karmestert és két kiváló énekest, Maureen Forrestert és Giuseppe Taddeit gyászolta, augusztusban Christoph Schlingensief rendezőt, aki ellentmondásos, provokatív produkcióival és afrikai operafalu-projektjével hívta fel magára a figyelmet, októberben pedig Joan Sutherland szopránt.