Emlékkönyv Bartha Dénesről

Zene


zeneakademiabelso.jpg
Zeneakadémia

(MTI) - Bartha Dénes a Zeneakadémia egyik legjelentősebb tanára volt. 1934-ben kezdett el óraadóként tanítani zenetörténetet - mutatott rá Batta András, az egyetem rektora, hozzátéve, hogy korábban ilyen szak nem volt a Zeneakadémián, Bartha és generációja, Szabolcsi Bence, Gárdonyi Zoltán, Kókai Rezső mind külföldön, német egyetemeken tanultak.

 
Bartha Dénes kezdettől a zenetudományi tanszak létrehozásáért dolgozott, megteremtette az alapeszközöket: kották, könyvek és lemezek gyűjteményét. A háború után, az államosításkor például megszerezte a His Master's Voice és más külföldi lemezcégek magyarországi raktárkészleteit a Zeneakadémiának.
 
A szak létrehozásának szellemi részében is úttörő szerepet játszott, és 1950-ben valóban meg is alapították a zenetudományi tanszakot, de Szabolcsi Bencét nevezték ki a vezetőjének. "Azt hiszem, hogy ez Barthának egész életén át egyfajta komplexust jelenthetett" - jegyezte meg Batta András.
 
Muzsikusnemzedékekben él legendás alakja - hangsúlyozta a rektor, hozzátéve, hogy ő maga sajnos csak egy fél évet tanulhatott nála. Mint mondta, Bartha Dénes külföldi karrierje nagyon hamar elindult, az 1950-es években persze ő sem mehetett sehová, de 1956 után azonnal hívták őt Bécsbe, Hollandiába, 1960-tól pedig Amerikába vendégprofesszornak. "Amikor tehát én idekerültem, már rég Amerikában tanított. 1974-ben, Szabolcsi halála után másfél évvel jött haza, de csak átmenetileg, és fél évet adott a mi osztályunknak" - emlékezett vissza Batta András.
 
A zenetörténésznek szentelt emlékkönyvben olvasható érdekes kordokumentumokat és a zenetudós írásait Gádor Ágnes és Szirányi Gábor szerkesztette kötetté.
 
Korábban: