Értékes kéziratok a Zeneműtárban

Zene

A világszerte egyedülálló Goldmark-gyűjtemény gyakorlatilag a teljes életmű szerzői kéziratait magába foglalja, az új beszerzéssel pedig egy eredetileg a szerzői hagyaték szerves részét képező, attól ismeretlen okból elszakadt részgyűjteménynek sikerült végre "hazatalálnia" eredeti forrásához.

Az újabb anyagok között van több fontos kézirat is, melyek Goldmark néhány jelentős kompozíciójának keletkezéstörténetébe engednek bepillantást, de előkerült egy eddig teljesen ismeretlen Goldmark-kompozíció is: Friedrich Rückert Irrlichter című dalának megzenésítése. Immár a zeneszerző második operája, a Merlin alternatív változata is a gyűjteményt gazdagítja, amelyben Goldmark a nyomtatásban megjelent formából ismertnél hatásosabbra próbálta alakítani a finálét. Jóllehet e partitúrarészlet csupán másolatban maradt ránk, Goldmark saját kezű bejegyzései bizonyítják, hogy a változtatások az ő szándékát tükrözik.

 

A levelek közül a zeneszerző saját tollvonásait őrzők a legfontosabbak, köztük az a Julius Korngoldnak címzett levél, amelyben Goldmark arra próbálja rábírni a korabeli Bécs befolyásos zenekritikusát, hogy a Téli rege című operája bemutatójáról írott beszámolóját a szokásosnál hamarabb publikálja, nyilván a rosszmájú ellenzők elhallgattatása végett. Valódi kuriózum emellett az a két levél is, amelyeket a zeneszerző édesapja, Rubin Goldmark intézett fiához. Különösen megható az a tintamarás folytán igen nehezen olvasható, 1851-ben fogalmazott dokumentum, melyben az apa féltő gonddal próbálja eligazítani az élet dolgaiban az alig húsz esztendős, de immár a maga útját járó Károlyt.

A fontos kéziratok megvásárlására az NKA Értékmentő Pulszky Programjától kapott támogatást az OSZK. A most megvásárolt hagyatékrész tudományos feltárása is hamarosan elkezdődhet és a tervek szerint a 2015-ös Goldmark-centenárium alkalmából kiállítás formájában a nagyközönség elé tárják a legfontosabb dokumentumokat. 

Goldmark: a-moll hegedűverseny, km.: Lendvay József (hegedű), Budapesti Fesztiválzenekar, vez.: Michael Schonwandt