Északi amazon vezényel a Müpában

Zene

A balti és skandináv országok zenekultúráját összefogó, ma már 15 nemzet legjobb zenészeit felvonultató együttes évente csak három-négy projektre áll össze. Az intenzív próbaidőszakoknak köszönhetően európai turnéikon egyedi műsorra és friss, magas színvonalú előadásmódra számíthat a közönség.

Anu Tali tanulmányai során Stockholmban, Helsinkiben és Szentpéterváron is megfordult, személyében egyesül az északi nemzetek zenei érzésvilága és szemlélete. Stílusát azonban korántsem a kimért, hűvös precizitás, hanem a lobbanékony, szenvedélyes, mégis tudatos irányítás jellemzi. Meggyőződése, hogy minden szerző hangvételét meghatározza szülőföldjének természeti öröksége, anyanyelve.
Ennek a zenei világnak a népszerűsítésére, eredetileg egyetlen programra hívta össze az együttest a Tali testvérpár még 1997-ben, de a sikereken felbuzdulva kitartottak az ötlet mellett. Az Észt-Finn Szimfonikus Zenekar kibővült a környező országok zenészeivel is, és felvette a Nordic Symphony Orchestra nevet. A zenei vezetés feladatát Anu Tali látja el, míg az együttes menedzselésével Kadri Tali foglalkozik.
A kortárs és a klasszikus repertoár képviseletére egyaránt figyelő zenekar budapesti fellépésén is komoly hangsúlyt fektet a balti és skandináv szerzők műveinek bemutatására. A koncertet Arvo Pärt Benjamin Britten emlékére írt Cantusa nyitja, majd a norvég nagyromantika egyik legszebb alkotása, Grieg a-moll zongoraversenye szólal meg a többszörös versenygyőztes észt Mihkel Poll szólójával. A szünet után teljes pompájában ragyog az északi fény, amikor Sibelius II. Szimfóniája hangzik el.