Ezer énekes a debreceni Bartók-kórusversenyen

Zene


bartokbela20080322.jpg
Bartók Béla

(MTI) - A vasárnapig tartó, 23. alkalommal megrendezett fesztivál a világ egyetlen kortárszenei kórusversenye. Az ötnapos fesztiválra tizenöt országból - egyebek között a Fülöp-szigetekről, Latin-Amerikából, Kanadából, Kínából és Európa számos országából - összesen 24 kórus érkezett Debrecenbe, hogy megmérkőzzön egymással a legjobb kórusnak szánt díjért.

 
Ez a nagyszabású, világhírű kórusverseny azért is jelentős, mert a nyerteseknek kiugrási, kiemelkedési lehetőséget nyújt: a verseny legjobbjai közül több kórus és karnagy is a zenei élet élvonalába került. Így például Szabó Sipos Máté, aki ma a Magyar Állami Operaház karigazgatója, vagy az írországi John Fitzpatrick karnagy, aki már a verseny zsűrijének tagjaként is tiszteletét tette Debrecenben.
 
Ma már hagyomány, így az idén sem marad el a Debrecen város felkérésére komponált kórusművek ősbemutatója. A szervezők szerint izgalmas vállalkozásnak ígérkezik az akkreditált nemzetközi karnagyi mesterkurzus megrendezése is, ami idén először kapcsolódik a versenyhez. Ezzel párhuzamosan ismét sor kerül a hazai kórusvezetők számára két évvel ezelőtt már sikerrel megrendezett továbbképzésre is.
 
A Bartók-életmű szellemiségének megfelelően a folklórfesztiválon hazai és külföldi népzenészek, énekesek lépnek színpadra, többek között a népzenei berkekben méltán híres Sebő Ferenc és zenekara vagy az Ukrajnából érkező, hagyományos máramarosi ruszin zenét játszó Técsői Banda, valamint a Magyarországon most először szereplő Turkuaz török népzenei együttes.