Fassang László születésnapi orgonaestje a párizsi Notre-Dame-ban

Zene

(MTI) - A világ legrangosabb orgonaversenye, a Chartres-i Nagydíj 2004-es magyar győztesének és közönségdíjasának saját bevallása szerint élete egyik nagy álma teljesült: 33. születésnapján először adott szólóestet közel négyszáz hallgató előtt a világ egyik legjobb orgonáján a francia főváros katedrálisában.
A másfél órás programban most hangzott el először orgonakoncerten a művész saját átiratában Johann Sébastian Bach Chaconne-tétele a d-moll hegedűpartitából BWV 1004. A Notre-Dame egykori orgonistájának, Louis-Claude Daquin karácsonyi kompozíciója, valamint Brahms, Alain és Liszt művei után Fassang László magyar népzenei improvizációkkal zárta szólóestjét, amelyet hosszú tapssal jutalmazott a párizsi közönség.
Fassang László 13 évesen kezdett orgonálni, tíz évvel később járt először a párizsi Notre Dame-ban, ahol későbbi francia mesterét, Olivier Latryt hallva játszani szinte földöntúli állapotba került és eldöntötte, hogy nála szeretne továbbtanulni - mondta el a művész az MTI-nek az ünnepi koncert után Párizsban.
A mester igent mondott a felkérésre és a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem elvégzése után 1998-ban Fassang a párizsi Conservatoire National Supérieur de Musique (Zeneművészeti Felsőfokú Konzervatórium) orgona és improvizáció szakán folytatta tanulmányait és szerzett diplomát 2003-ban. A tanulóévek alatt volt néhányszor alkalma növendéktársaival a párizsi Notre-Dame orgonáján is játszani.
Az ünnepi koncertet a magyar művész két francia mestere, Olivier Latry és Philippe Lefebvre mellett az egyik legnagyobb francia orgonaművész, Jean-Pierre Leguay is megtisztelte jelenlétével.
Fassang László az MTI-nek elmondta: olyan zseniálisan valósultak meg az évszázadok során az orgonafejlesztések a párizsi Notre-Dame-ban, hogy jelenleg ez a világ legjobb katedrálisorgonája. A magyar orgonista szakértőként vett részt a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem orgonájának építésében, ahova tanácsai alapján számos Párizsból ellesett fejlesztési elem beépült. Véleménye szerint jelenleg a budapesti a világ egyik legjobb koncerttermi orgonája. A magyar közönség erről szombaton Fassang Lászlónak a Danubia Szimfonikus Zenekarral (vezényel: Igor Coretti) népszerű orgonaművekből és átiratokból összeállított orgonaestjén győződhet meg a Művészetek Palotájában.