Felújítással terhelt tanév kezdődött a Zeneakadémián

Zene

(MTI) - A Zeneakadémia épületének felújítása - Liszt Ferenc Zeneakadémiája, az európai felsőfokú zenei oktatás megújuló központja Budapesten néven - az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósul meg, mintegy 10 milliárd forintos uniós támogatással.

 
 
A Liszt Ferenc téri épület felújítására az EU-támogatás kötelezettségei miatt külön projektszervezetet kellett alakítani, ennek vezetője Lehoczki Zsuzsa lett, a főmérnöki teendőket pedig a munkákban kezdettől résztvevő Lakatos Gergely mint főmérnök látja el.
 
 
Lakatos Gergely elmondta: a nyáron műemléki kutatások folytak a Zeneakadémián és előkerült az eredeti, 1907-es díszítőfestés, erre a nyomra támaszkodnak a felújítás során, amit bonyolulttá tesz, hogy a műemléki hitelességnek és a XXI. századi követelményeknek egyaránt meg kell felelni. Ezért tart még az előkészítő munka, amelynek folyamatos minőségellenőrzésen kell átmennie. Mint hangsúlyozta, a kivitelezés a magyarországi magasépítési gyakorlatban kevéssé elterjedt módon a Fédération Internationale des Ingénieurs Conseils (Nemzetközi Tanácsadó Mérnökök Szervezete, FIDIC) ajánlásai szerint zajlik majd.
 
A közbeszerzési eljárások miatt új időpontban, 2010 elején kezdődik a Wesselényi utcai kiszolgáló épület átépítése. A sajtóbeszélgetésen Batta András, az LFZE rektora, valamint Lakatos Gergely főmérnök is megerősítette: jobb, hogy a két ház építési tervezése és felújítása párhuzamosan folyik, mert így pontosabban meg lehet mondani, mely funkcióknak kell átkerülni a Liszt Ferenc térről a Wesselényi utcába.
 
 
Mindkét épület alapterülete csaknem kétezer négyzetméterrel bővül. A szellőztető berendezést a nagyterem hátsó része fölé építendő hídra telepítik; a rendszernek óránként 80 ezer köbméter levegőmennyiség szállítására kell képesnek lennie.
   
A megújulás szellemi-tartalmi vonulatához tartozik az Alma Mater koncertek rendezése, ami az átépítés alatt sem szünetel: az első idei esemény a vasárnapi magyar dal napjához kötődött, sikerrel.
   
Fazekas Gergely művészeti koordinátor arról számolt be, hogy a japán-magyar kulturális évad keretében szeptember 21. és 28. között a Musashino Zeneakadémia növendékei Magyarországon vendégeskednek, szeptember 23-án a nagyteremben koncerteznek.
   
Da capo - 2011 címmel november 3. és 9. között épületbúcsúztató fesztivált tartanak a tanárok és neves magyar muzsikusok részvételével. Az utolsó hangot Frankl Péter világhírű zongoraművész üti le a Zeneakadémia nagytermében a zongorán november 28-án: Brahms-zongoranégyeseket szólaltat meg Kelemen Barnabással, Kokas Katalinnal és Kokas Dórával.
   
Furka Beáta, a Zeneakadémia üzletfejlesztési vezetője bemutatta a sajtónak a Zeneakadémia honlapját, amely nemcsak külsejében, hanem tartalmában is tükrözi azt a változást, amit az európai uniós felújítási projekt megvalósítása jelent. A másfél évi lapmegújítási munka eredménye a felhasználók számára október 1-jén, a Zene világnapján válik nyilvánossá. Furka Beáta kiemelte: a honlapnak az egyetemi tanárokat és hallgatókat, valamint a zenebarátokat egyaránt szolgálnia kell.
   
Batta András rektor hangsúlyozta: büszke arra, hogy bár a honlap a projekt szellemét tükrözi, költségét az egyetem, valamint magántámogatók és a Genie Oblige Alapítvány állta, állami pénzt nem fordítottak rá. A honlap kapcsán, amelyen az angol verzió mellett japán, koreai, arab és spanyol változat is nyílik, a rektor megjegyezte: nem elég jónak lenni, annak is kell látszani.