Fiatal zongoraművészek a Tavaszi Fesztiválon

Zene

?A hetvenes évek végén, a hegyek alján, a romániai Brassóban születtem. Talán ez az oka annak, hogy később annyira vonzódtam a vízpartokhoz. Szüleim is muzsikusok, édesanyám énekel, apám pedig az egyik legjobb zongorista és a legnagyobb zenész, akit valaha hallottam. Éjszakánként különböző éttermekben és hotelekben léptek fel, nekem pedig az a kiváltság jutott osztályrészemül, hogy apám játékát a zongora alól hallgathattam? ? írja önéletrajzában a kirobbanó tehetségű román zongoraművésznő, Mihaela Ursuleasa.
 

Még csak 17 éves, amikor 1995-ben megnyeri a Clara Haskil Zongoraversenyt. Játékának elevenségére, technikájának csiszoltságára hamar felfigyelt a nagyvilág, olyan romániai zongoraművészek örökösének tekintik, mint Dinu Lipatti vagy Radu Lupu. ?Szólóestjeim programját szeretem a kontrasztokra építeni, szívesen játszom Mozart mellett Bartókot, jó hallani Scarlattit Liszt társaságában, Brahmsot Prokofjevében.? Március 18-án (Uránia Nemzeti Filmszínház) a népzene igézetében alkotó szerzők (Bartók és Paul Constantinescu) műveit állítja Schumann muzsikája mellé.
 

Két nappal később ugyanitt különleges szellemidézésre vállalkozik Balázs János, a legutóbbi Nemzetközi Liszt Ferenc Zongoraverseny harmadik helyezettje. Az In memoriam Cziffra György című koncerten felhangoznak azok a rendkívüli virtuozitást igénylő darabok, melyek annak idején gyakran csendültek fel Cziffra szólóestjein is. Kuriózumként pedig egy olyan, Cziffra György által készített átirat is elhangzik (ifj. Johann Strauss: Kék Duna-keringő), melynek előadására csak nagyon kevesen vállalkoznak.
 

Zongoristák egész serege lép pódiumra a Művészetek Palotájának Ütős napján. Kocsis Zoltán és Ingrid Fliter Bartók-műben, az elmúlt években feltűnő és egyre nagyobb nemzetközi sikereket arató nemzedék képviselői ? Farkas Gábor, Balog József és Lajkó István ?, valamint a legifjabbak nevében Ránki Fülöp pedig egy fantasztikus Sztravinszkij-darabban, a Menyegzőben csap a húrok közé.