Gergijev a dél-oszét parlamentben

Zene


valerygergiev.jpg
Valerij Gergijev

A Szovjetunió felbomlása óta Grúziához tartozó Dél-Oszétia függetlenedési törekvései miatt tizenhét éve tartó feszültség két hete vált fegyveres konfliktussá, majd az orosz hadsereg intervenciójával még hevesebb harcok kezdődtek. Bár pontos adatok nincsenek, a polgári áldozatok számát ezer fölé teszik, és becslések szerint több mint tízezren kényszerültek elhagyni otthonukat. A nemzetközi közvélemény megosztott, hiszen augusztus 7-én Mihail Szaakasvili grúz elnök küldte elsőként csapatait Csinvaliba, a dél-oszét fővárosba, az ezt követő orosz agresszióval azonban súlyosan eszkalálódott a helyzet, az oszét és a grúz területeken élők egyaránt háborús övezetben találták magukat. A nemzetközi közvélemény nehezen tudta követni a vitatott régióban elkövetett emberi jogok elleni bűncselekményeket, a diplomaták alig tudták kezelni a két ország hadigépezetét, az ENSZ Biztonsági Tanácsában máig nem született megállapodás a válság rendezéséről.

Gergijev már korábban is adott hangversenyt hazája megsegítésére, 2004-ben az észak-oszétiai Beszlán városában történt végzetes kimenetelű túszdráma áldozataira emlékezett. Tegnap este pedig Csinvaliban, a szétlőtt parlament lépcsőjén vezényelte a Szentpétervári Marinszkij Színház zenekarát. A karmester "óriási tragédiának" nevezte a grúz konfliktust, és háláját fejezte ki az orosz beavatkozásért. A programot ennek megfelelően választotta ki, Sosztakovics a Második Világháború idején, a német invázió ellenében adta elő Hetedik "Leningrádi" szimfóniáját, amely azóta is az orosz patrióták egyik kedvelt műve. Ezúttal a páncélozott járművek között tartott koncert alatt a nézőtéren oszét és orosz zászlók lobogtak, Gergijev úgy fogalmazott, a város szomorú látványa az ostromlott Szálingrádra képeire emlékeztette. Az 55 éves karmester a moszkvai vezetőség közismert támogatója, Vlagyimir Putyinnal a kilencvenes évek kezdete óta közeli barátok, a jelenlegi orosz miniszterelnök Szentpétervár alpolgármestereként rendszeresen látogatta a Marinszkij Színházat, ahol Gergijev a művészeti igazgatóként dolgozott.

Az oszét-grúz határterületen a fegyveres harcok mára megszűntek, de az orosz hadsereg visszavonulására még várni kell, a feltételekről továbbra is tárgyalnak.