Fischer Iván |
(MTI) Az először meghirdetett vetélkedésen budapesti középiskolákat keresett meg a BFZ, 15 csoport pályázott a felhívásra. A rangos zsűriben Fischer Iván zeneigazgatón kívül a filmes szakmát Jancsó Miklós és az Enyedi Ildikónál most diplomázó Kárpáti György Mór képviselte, és tagja volt egy zenekari művész, Markó György is. Ők nyolc pályázatot engedtek tovább, majd a döntő három darabjából a zenekar szavazatai döntötték el a helyezéseket.
Az első díjat a Lauder Javne iskola Gesztenye-csoportja nyerte, Benke Luca, Czakó Blanka, Horváth Sára, Ladányi Anett, Lefkovics Lea és Matyók Leila. Nemcsak a közönség soraiban, hanem a zenekar tagjaiban is nagy derültséget váltott ki a jó humorú munka. A második díjat az ELTE Trefort Gyakorló Gimnáziumának BFK csoportja kapta, mint Fischer Iván kiemelte, gondolatokban gazdag, filozofikus hangvételű filmjével. A harmadik egy egyéni alkotó, Garai Panni lett, ugyancsak a Lauder Javne iskolából.
? Arra kértem a diákokat, vagy diákcsoportokat, hogy készítsenek filmet Richard Strauss Imigyen szóla Zarathustra című művéhez. Ehhez érdemes elolvasni Nietzsche azonos című művének fejezeteit, de nem az a cél, hogy a film akár ennek a szövegét, akár a zenét pontosan illusztrálja ? emelte ki Fischer Iván. Inkább azok az érzések, impulzusok jelenjenek meg a filmben, amelyeket a zene és a szöveg kelt a hallgatóban/olvasóban. Mint ahogy Strauss is szabadon követi Nietzsche gondolatait, ugyanúgy a film készítői is inkább saját reflexióikat fogalmazzák meg: jelenjen meg ezekben a zene hangulata, esetleg tartalma is, de személyesen, kreatívan, szabadon.?
A zeneigazgató elmondta: ez a pályázat az első lépés volt, amely igazán szép sikert hozott. A következő években rendszeresen kiírják majd a pályázatot, és igyekeznek országossá tenni a kezdeményezésüket.