Három magyar az első Saljapin Énekversenyen

Zene


fjodorsaljapin.jpg
Fjodor Saljapin

(MTI) - Az Ivanovó régióban fekvő Plijosz történelmi város, 600 éve alapította Dmitrij Donszkoj herceg fia, Vaszilij. A legendás orosz basszus, Fjodor Saljapin kedvelt nyári tartózkodási helye volt, ezért hozták itt létre a nemzetközi énekversenyt - mondta el Bátor Tamás, aki szerdán indul Plijoszba.

   
A csütörtökön kezdődő énekversenyt június 29-én, kedden a nyertesek gálakoncertje zárja, ezen adják át a díjakat. Az első helyezett a diplomán kívül tízezer eurót kap, és számíthat felkérésekre is.
   
A 38 aspiráns többsége orosz, de több üzbég, lengyel, belarusz és kazah versenyző is indul. A nemzetközi zsűri elnöke a legendás énekes, Jevgenyij Nyesztyrenko, tagjai pedig Bátor Tamás mellett Pekingből, Vilniuszból, Tallinból, Lodzból, Barcelonából, Londonból, Odesszából, Párizsból és Moszkvából érkeznek.
  
Bátor Tamás, aki az operafesztivál előtt tért haza Moszkvából a Galina Visnyevszkaja Énekversenyről, előtte pedig a spanyolországi Santanderben zsűrizett, úgy tapasztalja, hogy általában Bellini- és Donizetti-áriákkal érkeznek a versenyzők, mert az énekmesterek koncentrálnak a belcanto éneklés tanítására. Ezen kívül senki sem esélyes Mozart- és Verdi- vagy Rossini-számok nélkül - tette hozzá.
   
"Ezek sikeres előadásához igen magas technikai képzettség szükséges. Tapasztalatom szerint fontos és időszerű lenne a magyarországi énekesképzés megreformálása" - mutatott rá Bátor Tamás, megjegyezve, hogy lennének ötletei, ám nincs döntési pozícióban. Moszkvában is azt érzékelte, hogy a dalszínházak és a képző intézmények nem sajnálják a befektetést, és anyanyelvi tanárokat alkalmaznak a fiatal énekesek mellé a szereptanuláshoz. Több énekversenyre már harmadszor hívták vissza. Célja nem az egy-egy indulóért való lobbizás, hanem az, hogy olyan fiatal tehetségeket fedezzen fel, akik a színpadon színészként is megállják a helyüket, muzikálisak, ugyanakkor jó kiállásúak, hiszen a rendezők ma e kérdésben is magas követelményeket állítanak.
  
Bátor Tamás elárulta: várja már az őszi budapesti Erkel Énekversenyt, bár sokallja a 130 eurós nevezési díjat, hiszen a résztvevők számát befolyásolják az anyagiak.