Haydn eszterházai szimfóniái - zárul a 8 éves sorozat

Zene

(MTI) - Vashegyi György művészeti vezető kezdeményezésére az Orfeo Zenekar 2002 óta tér vissza évente Fertődre, hogy egy sorozat keretében eljátssza azokat a szimfonikus kompozíciókat, amelyeket az Esterházy hercegek szolgálatában írt a zeneszerző. A cél az volt, hogy 2009-ig, Haydn halálának 200. évfordulójáig elhangozzon minden olyan szimfonikus műve, amely londoni utazása, vagyis 1790 előtt keletkezett. A bicentenáriumi évre "maradt" 15 művet péntektől összesen hét koncerten hallhatja a közönség.

 
Mint azt Vashegyi György elmondta, élete legszebb vállalkozása volt a szimfóniasorozat. Annak ellenére érdemes volt belevágni a zenetörténeti érdekességű feladatba, hogy az előző években pusztán saját felvételek készültek, a Magyar Rádió csak idén rögzíti a koncertjeiket és ajánlja sugárzásra például az EBU (European Broadcasting Union) országainak.
 
"Nagyon sokat tanultunk ebből a vállalkozásból, a zenekar technikai értelemben is jelentősen fejlődött, hiszen Haydn muzsikusai épp azért lehettek a kor elit előadói, mert e műveken csiszolták a játékukat. Haydn itt ugyan el volt zárva a világtól, de efféle eltemetkezés kellett ahhoz, hogy ilyen zseniális darabokat hozzon létre" - vélekedett a karmester.
 
Utalt arra, hogy jövőre új vállalkozásba kezdenek: elképzelése szerint - a szimfonikus művekhez hasonlóan - sorra veszik az Eszterházán Haydn "uralma" alatt bemutatott operákat, és nem csupán a saját műveit. Úgy gondolja ugyanis, hogy a szimfóniákkal kapcsolatban felvetődött kérdésekre ezekben lehet választ találni. "Nem egyszer hallani olyan részt némelyik szimfóniában, amelyben mintha ügyetlen lenne Haydn, noha - véleményem szerint - ilyenkor azt a szerzőt parodizálja, akinek kevéssé színvonalas operáját előző este játszotta" - fűzte hozzá magyarázatként a karmester.
 
Vashegyi György egyébként úgy véli: az idei "évfordulós" szerzők - a 350 éve elhunyt Purcell, a 250 éve elhunyt Händel, a 200 éve született Mendelssohn és a 200 éve elhunyt Haydn - műveit folyamatosan műsoron kell tartani. A bécsi klasszikusok alkotásainak hiteles előadásmódja például Haydn darabjain tanulható meg legalaposabban - tette hozzá az Orfeo Zenekar művészeti vezetője.