Helyzetjelentés a Zeneakadémiáról

Zene

 
 

A 'Liszt Ferenc Zeneakadémiája, az európai zenei felsőoktatás megújuló központja Budapesten" elnevezésű EU-s fejlesztési nagyprojekt előrehaladásáról tartott sajtótájékoztatón Bányai Miklós, a Liszt Akadémia nemrég kinevezett miniszteri biztosa, Batta András rektor, Csepeli László projektvezető és Lakatos Gergely főmérnök ismertették az intézmény nehéz anyagi helyzetét, amely a Liszt Ferenc téri főépület rekonstrukciójának egyéves csúszásából adódott, valamint felvázolták a Zenekadémia előtt álló 'előremenekülési útvonalakat", amelyek stabilizálják az intézmény gazdálkodását a projekt tervezett véghatáridejéig, 2012 decemberéig.

A főépület műemléki rekonstruckiójára vonatkozó első közbeszerzés 2010 nyarán eredménytelenül zárult. Az ezt követő tárgyalásos eljáráson sikerült ugyan eredményt hirdetni, ám a nyertes Arcadom-Laki-Swietelsky konzorciummal történő szerződéskötést megakadályozta az egyik vesztes pályázó, a Market Zrt. sorozatos jogorvoslati kérelmei. A közbeszerzési döntőbizottság útmutatásainak megfelelőn kiegészített ajánlatok elbírálása 2011 júliusa folyamán zárul le. Ezt követően, amennyiben újabb jogorvoslati kérelem nem érkezik, sor kerülhet a nyertessel történő szerződéskötésre. Maga a rekonstrukció a - csúszás holtidejét kihasználva - tökéletesen előkészített kiviteli terveknek köszönhetően rekordgyorsasággal, egy év alatt elkészülhet.

Addig is, a projekt első megvalósuló eredményeként őszre használatba veszi az intézmény a Wesselényi utcai új oktatási épületet, melynek bokrétaünnepéről a Fidelio videót is készített. Hamarosan újabb sajtóbejáráson mutatják be a már átadás alatt álló ingatlant, ahol irodák, oktató- és gyakorlótermek, multimédiás helyiségek és stúdiók, valamint közösségi terek kerültek kialakításra.

A kérdés csupán az, milyen állapotban vészeli át a Liszt Akadémia az átmeneti időszakot. A tervezettnél hosszabb időre bérelt Üllői úti ideiglenes épület, a Nagyterem kiesése miatt elmaradt bevételek, valamint az intézmény működési költségeinek többszöri megkurtítása csődközelbe sodorta a Zeneakadémiát. A miniszteri biztos által ismertetett átvilágítási eredmények szerint a 11 milliárd forintos összeértékű,  90%ban az EU által támogatott projekt önrészével csaknem azonos mértékű, hozzávetőleg egymilliárd forintos veszteséget kénytelen kigazdálkodni a Zeneakadémia. Az intézmény vezetésével mindenben együttműködő miniszteri biztos szerint a csúszásért és az ebből fakadó veszteségekért elsősorban a korábbi oktatási kormányzat és a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség tehető felelőssé, ám a szóban forgó összeg jóváírására aligha számíthatnak költségvetési forrásból. A létrejött alulfinanszírozottság küső forrásból történő megszüntetése nélkül a pénzügyi olló tovább nyílik, s mivel a Zeneakadémia - túlnyomórészt bérköltségből származó - kiadásait egy idő után már csak az oktatás minőségének drasztikus rovására csökkenthetné, kénytelen kihasználatlan ingatlanait értékesíteni, illetve új bevételi forrásokat felkutatni.

A részleteket megtekinthetik a sajtótájékoztatón készült videónkon, melyen Bányai Miklós, Batta András és Lakatos Gergely elemzik a kialakult helyzetet és a Zeneakadémia előtt álló feladatokat.