Hétfő esti jazz Márkus Tiborral

Zene

(MTI) - Márkus Tibor zongoraművész-zeneszerző a nyolcvanas évek végén tűnt fel a hazai jazzéletben. A budapesti Zeneakadémia jazztanszékének tanára, az egyre népszerűbb szombathelyi Lamantin Improvizációs Tábor alapítója és művészeti vezetője, s az 1990-ben alapított társadalmi szervezet, a Magyar Jazz Szövetség elnöke.

A zeneszerző Bábszínház című, nagy formátumú szvitje három különböző zenekari csoportra írott concerto grosso, amelyben a klasszikus zene, a jazz és a rock elemei szerves egységet alkotnak. A szvit egyes tételei a három zenekari csoport által képviselt stílusok jellegzetességeit, illetve azok fúzióját, egymásra gyakorolt hatását tükrözik. Így az egyes tételek - amelyeken keresztül egy bábszínházi előadás szereplői körvonalazódnak - klasszikus-, jazz- és rockhatásokat idéznek, majd korstílusok fokozatos párbeszéde bontakozik ki. 

Akárcsak Leopold Mozart Játék-szimfóniájában, itt is szerepet kapnak olyan szólamok, amelyeket gyerekek adnak elő, ám külön kihívást jelent, hogy a Bábszínházban profi jazzművészek kíséretében kell helytállniuk az ifjú hangszereseknek január 19-én a Művészetek Palotájában. A klasszicizáló tételeket jazzimprovizációk követik, amelyekben megintcsak a magyar jazz több generációja találkozik egymással. Az előadásban főszerephez jut a vetített háttér (álló- és mozgóképek, filmrészletek) és a tánc is, Péli Sipos Viktória, Varga Attila és Kecskés András pantomimművész tolmácsolásában.