Hommage a Ligeti - Emlékkoncert a Művészetek Palotájában

Zene

 

(MTI) - Az első hommage koncertet még Ligeti életében, 2006. május 27-én rendezték, de a beteg szerző nem lehetett jelen az esten, Kertész Imre olvasta fel a hozzá írt üzenetet - idézte fel Rácz Zoltán, a műsorok szerkesztője, az Új Magyar Zene Egyesület alelnöke.
    

A hétfői koncertről szólva kiemelte, hogy 1956 zenei értelemben is vízválasztó volt Ligeti György munkásságában. Külföldön egészen más műveket komponált, mint előtte, hiszen kiszabadult a bezártságból egy olyan, vágyott művészi közegbe, amelyről legfeljebb részinformációi lehettek. 
    
A hangverseny első felében az 1942 és 1950 között keletkezett négykezes és szóló zongoradarabjaiból játszik válogatást Csalog Gábor és Fejérvári Zoltán. Megszólal a Három Weöres-dal és az Öt Arany-dal, amelyekben Bartók Béla és Farkas Ferenc hatását fedezheti fel a hallgató. A Román koncert (Concert Romanesc) zárja ezt a részt. 
    
"A második részben elhangzó Apparitions az ötvenes évek végén keletkezett, összehasonlítva az 1951-es Román koncerttel olyan, mintha egy másik ember írta volna. Hogy azért már az első korszakában is voltak egyéni alkotói elképzelései, azt elveszett műve Víziók dokumentálná, amit sajnos nincs remény megtalálni " - mutatott rá Rácz Zoltán. 
    
Az 1961-es Atmospheres-ben, amely több szólamú előadói apparátust igényel, már az úgynevezett Ligeti-hang szólal meg. Az 1991 és 1994 között Tabea Zimmermann-nak komponált Brácsaszonátát, Ligeti egyik utolsó művét Dimitri Murrath brácsaművész szólaltatja meg. 
    
Rácz Zoltán úgy véli, hogy érdekes a kétféle Ligeti "szembeállítása". A 2006 óta szervezett esteken az életmű jelentős részét bemutatták, az 1956 előtt írt művek közül csak egy-kettő nem hangzott még el a koncertjeiken.  "Úgy gondoltam, tíz év szükséges ahhoz, hogy átfogóan bemutassuk a teljes oeuvre-t. Jól állunk, de nem szólalt még meg mindegyik zongorára írt etűd, hiányzik a sorból a Fragment. Ám ha végig lapozom a műjegyzéket, az a jól eső érzés ébered bennem, hogy nem éltünk hiába. Az operát, a Le Grand Macabre-t 2013-ban koncertszerű előadáson játsszuk el, 2014-ben pedig a Requiemet vesszük sorra, 2014-ben pedig kezdhetjük elölről" - mondta Rácz Zoltán.