A kis Jack négyéves korában kezdett zongorázni, és csak tíz évvel később fordult az ütőhangszerek felé. Sokáig zongoratanulmányaival párhuzamosan dobolt, és mindkét hangszerén keresett zenész volt a chicagói zenei életben - a jazz mellett olyan műfajokban is, mint az R&B, hard bop, és több, szabad illetve kísérleti zenét játszó együttesnek is tagja volt.
|
A '70-es évektől kezdve több saját együttest is vezetett, köztük volt a Compost, a Directions, a New Directions, a Gateway és a Special Edition. 1968-ban rögzítette első, The DeJohnette Complex című szerzői lemezét, későbbi jelentős lemezei többségében az ECM kiadónál jelentek meg. A '80-as évektől Keith Jarrett triójában játszik, ahol a ritmusszekciót Gary Peacock bőgőssel alkotják.
Első Grammy-jelölését 2006-os Saudades című Tony Williams-emléklemezéért kapta, a díjat végül csak 2009-ben vihette haza, Peace Time című, Best New Age Album-kategóriában jelölt korongjáért. Ez is jelzi, hogy a zeneszerzőként is tevékeny muzsikus a legkülönfélébb stílusokban és műfajokban mozog otthonosan. A bostoni Berklee College of Music tiszteletbeli doktora, többször nyert a DownBeat és a JazzTimes szakmai- és közönségszavazásain, és 2012-ben a jazz amerikai mesterei (NEA Jazz Masters) közé is beválasztották.
Jack DeJohnette több szállal kapcsolódik Magyarországhoz: 2002-ben és 2003-ban is jazz tehetségkutató verseny díszelnökeként járt Budapesten, de készített lemezt is a magyar fővárosban, méghozzá John Patitucci oldalán. A Szakcsi Generation című korongon a szupersztár ritmusszekció négy magyar zongoristát: Szakcsi Lakatos Bélát, Szakcsi Lakatos Róbertet, ifj. Szakcsi Lakatos Bélát és Oláh Kálmánt kíséri - utóbbi partnereként pedig 2008-ban is járt a Müpában, közös lemezük bemutatóján. Akkor így nyilatkozott a műfajokon átívelő életútjáról: "Nincs más 'titkom', csak a zenei közeg, amelyben felnőttem. Mindig úgy közelítettem a zenéhez, mint egyfajta egységes nyelvhez, amelyet nem lehet kategóriákra, stílusokra osztani. Nincs más felosztási mód, mint a jó és a kevésbé jó zenék halmaza. Számomra minden zene világzene..."