Japán és magyar tehetségek zenélnek együtt a Zeneakadémián

Zene


berkes_kalman.jpg
Berkes Kálmán

Nyolc év után idén ősszel ismét Magyarországra látogat a patinás tokiói magánegyetem, a Musashino Zeneakadémia szimfonikus zenekara. A világszerte ünnepelt együttes, amely az egyetem legtehetségesebb hallgatóiból alakult, Liszt Les Preludes című művét és A-dúr zongoraversenyét, Kodály Háry János és Székely fonó című daljátékának részleteit, valamint Csajkovszkij "Patetikus" szimfóniáját adja elő. A zenekart Berkes Kálmán, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem egykori hallgatója, a Musashino egyetem tanára vezényli. A koncerten szólistaként a Zeneakadémia mai és volt diákjai, a japán vendégszereplésükről nemrégiben hazatért Vincze Klára és Pataki Potyók Dániel ének szakos növendékek és Farkas Gábor zongoraművész működnek közre.

 
A Musashino Academia Musicae 1929-ben azzal a céllal jött létre, hogy Japánban is ismertté tegye a nyugati klasszikus zenét. A tradicionális hangszeres-, ének- és zenetanári oktatás mellett külön képzési program keretében gondozzák a kivételes tehetségeket. Az egyetem számos növendéke szerzett nevet a nemzetközi komolyzenei életben, szimfonikus zenekara pedig az európai hangversenytermek kedvelt fellépője. A Musashino egyetemet az európai zenei hagyományhoz való kötődésének megfelelően szoros kapcsolat fűzi a budapesti Zeneakadémiához is: három évtizede fogad magyar oktatókat, így a Liszt Akadémia tanárai közül többen is tanítanak Japánban. A világ egyik legnagyobb magánkézben lévő zeneiskolája idén ünnepli fennállásának 80. évfordulóját. Fukui Naotaka rektort a japán-magyar kulturális kapcsolatok ápolásáért a magyar állam a Pro Cultura Hungarica-díjjal ismerte el.
 
Batta András rektor szerint: "A hazai komolyzenei felsőoktatás számára kiemelten fontos a nagy múltra visszatekintő japán-magyar kulturális együttműködés, hiszen a Zeneakadémia csak erős külkapcsolatokkal válhat modern, haladó európai kulturális központtá. A magyar fővárosban nagy számban tanuló japán diákok, a Musashino Zeneakadémiával fennálló évtizedes jó viszony, valamint a japán és magyar hallgatók közös játéka kiváló példái e gyümölcsöző együttműködésnek."
 
A Musashino Zeneakadémia Szimfonikus Zenekara Budapest után Pécsett, Debrecenben, Győrött és Tatabányán is fellép. A vidéki helyszíneken Takenaka Chie és Arai Marina játszik zongoraszólót.
 
A japán-magyar kulturális évad keretében a közeljövőben számos magyar művész utazik japán vendégszereplésre, így a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem hallgatói is: novemberben a Zeneakadémia Szimfonikus Zenekara és az egyetem fiatal tehetségei távol-keleti turnéjuk során Japánban több helyszínen is koncerteznek.