A jazz meghódítja az Operát

Zene


JazzazOperaban_Szakcsi_fotoPolonyiIstvan_crop.jpg
Szakcsi Lakatos Béla (fotó: Polonyi István)

"A legkülönbözőbb zenei kultúrából érkező muzsikusokat hozzuk össze együttes munkára, hogy párbeszédet folytassanak egymással zeneileg és emberileg is, és ez legyen a közös zenélés kiindulási pontja." Ez a mondat akár a Jazz az Operában szervezőitől is érkezhetett volna, de valójában a nemrég elhunyt Joe Zawinul világhírű jazzbillentyűs-zeneszerzőtől származik, aki maga is klasszikus előképzettséggel utazott Amerikába, hogy később a fúziós- és jazzrock atyjaként vonuljon be a zenetörténelembe.

 
A Magyar Jazzművészek Társasága és a Magyar Állami Operaház közös kezdeményezése az ő szellemében fogant, olyannyira, hogy a Zawinul által alapított The Syndicate is hallható lesz a december 1-jén megrendezett koncerten. A nemzetközi sztárokat - köztük Jorge Bezerrát, Thierry Eliez-t vagy Emile Parisient - felvonultató zenekar ereje a különös ritmuskombinációkban és egyedi improvizációkban rejlik.
 

JazzazOperaban_HorvathKornel_fotoKardosZsuzsa_crop.jpg
Horváth Kornél (fotó: Kardos Zsuzsa)

A The Syndicate a Jazz az Operában-koncert első felében Berki Tamás, Horváth Kornél és Kaltenecker Zsolt közreműködésével lép színpadra, nem csak különböző műfajokat, de nemzeteket is fuzionálva ezzel. Az est második fele már a magyar jazzszekció legnagyobbjait vonultatja fel: Szakcsi Lakatos Béla, Oláh Kálmán, Babos Gyula és Fekete-Kovács Kornél jazzkompozícióit és hangszereléseit a Magyar Állami Operaház Zenekara Kovács László vezényletével mutatja be.

 
Természetesen a zeneszerzők is kiveszik a részüket a zenélésből, emellett olyan szólistákkal találkozhatunk, mint Balázs Elemér, Barcza Horváth József, Borbély Mihály, Dés László, Lantos Zoltán és ifj. Szakcsi Lakatos Béla. Az esemény sajtótájékoztatóján Fischer Ádám, az Operaház főzeneigazgatója elmondta: a kezdeményezést érdekes kihívásnak tartja, hiszen a zenészek sokat tudnak egymástól tanulni. Schneider Márta, az Oktatási és Kulturális Minisztérium kulturális szakállamtitkára úgy fogalmazott, ez akár a jazz emancipációjának is nevezhető.
 
Szakcsi Lakatos Béla hozzátette: a jazz, bár improvizációs műfaj, komolyan igénybe veszi a komolyzenét és annak eszközeit, emellett kétségtelen, hogy ez a műfaj is olyan színpadi komolyzene, amelyre klasszikuszene-szerzők is sokszor rácsodálkoznak. Az AIDS világnapján rendezett koncerttel az Opera beáll azon operaházak sorába, amelyek világszerte valamilyen rendhagyó eseménnyel rukkolnak elő ezen a napon.