Jön a Filharmónia Klubkártya

Zene

(MTI) - A koncertrendező nonprofit cég állami támogatása 2006 óta folyamatosan csökken, így fontos, hogy a jegybevételekre számítani tudjanak. A közönséggel való kapcsolat szorosabbra fűzését szolgálja az új klubkártya, amelynek tulajdonosai nemcsak a Filharmónia rendezvényeire vásárolhatnak kedvezményes jegyeket, de más zenei szolgáltatások igénybevételénél (például Hungaroton- és BMC-lemezek vásárlásánál, a Bartók Béla Emlékház vagy a Liszt Ferenc Emlékmúzeum látogatásánál) is engedményben részesülnek - mondta el Igric György igazgató.
 
Nyári rendezvényeikről szólva kiemelte a Régi zenei napok programsorozatát, amely az egyik legjelentősebb historikus zenei esemény Magyarországon. A tavalyi, 25. fesztivál gazdagságával az idei program nem vetekedhet ugyan, de világhírű vendégművészek is ellátogatnak június 19. és 26. között Sopronba.
 

nancyargenta.jpg
Nancy Argenta

Talán a legismertebb név a világhírű kanadai szoprán, Nancy Argenta, de vendégük lesz a német csembalóművésznő, Christine Schornsheim és a brit Magdalena Consort, amelyet négy nemzetközi rangú énekes szólista alapított. Nevük nemcsak Anna Magdalena Bachra, Johann Sebastian második feleségére utal, hanem Mária Magdolnára is. Műsoruk az emberélet stációin vezet át, a megszólaló kantáták szerzői Bach és a Bach-család tagjai. A fesztiválhoz kapcsolódó mesterkurzusok egyediségét a historikus tánckurzus adja, amelyet - immár hagyományos módon - Széll Rita vezet.

 
A szombathelyi Nemzetközi Bartók Szeminárium és Fesztivál július 8. és 20. között a nagy Bartók-műveken kívül számos ősbemutatónak és magyarországi bemutatónak ad teret, még olyan kompozíciókat is hallhat a közönség, amelyek ott helyben születnek.
 
Évről évre visszatérő emblematikus személyiség Pauk György hegedűművész és Peskó Zoltán karmester, akik személyes tapasztalataik alapján tolmácsolják Bartók művészetét, valamint Somfai László, aki a Bartók-kutatás legnagyobb szaktekintélye. Mesterkurzust tart Rohmann Imre, a salzburgi Mozarteum tanára, Csapó Gyula Kanadában élő zeneszerző, valamint Lakatos György fagottművész. Zenetanárok és karvezetők részére akkreditált továbbképzést vezet Bartók gyermek- és női karaiból Gráf Zsuzsanna és Vinczeffy Adrienne.
 
A fesztivál legjelentősebb magyarországi bemutatója Kurtág György Colinda-Balada című kompozíciója, amely Bartók Cantata profanája társaságában hangzik el a nyitókoncerten a kolozsvári Filharmónia Kórusának közreműködésével. A szeminárium másik vezérfonala Bartók népzenei gyűjtése, ezt idézi a hétvégi főtéri rendezvénysorozat, ahol magyar, román, szlovák és bolgár népzenével, néptánccal ismerkedhetnek a város polgárai.
 
Négy koncert, négy helyszín, ötszáz év - ezek a kulcsszavai a Filharmónia Budapest őszi bérletsorozatának.
 

kocsiszoltan_portre_100105_bytsd-2.jpg
Kocsis Zoltán (Kováts Dániel felvétele)

Kocsis Zoltán zongoraművész, a Nemzeti Filharmonikusok főzeneigazgatója a moszkvai születésű Szergej Krilovval ad szeptember 26-án szonátaestet az Uránia Nemzeti Filmszínházban a Budapesti Zenei Hetek nyitányaként. Krilovot a világ jelentős hegedűművészei között tartják számon. Nagyon fiatalon nyerte meg a cremonai Stradivari és a bécsi Kreisler-versenyt, a cremonai Stradivari Alapítvány jóvoltából egy Stradivari Scotland University (1734) hangszeren játszik.

 
A belga Capilla Flamenca a Belgium EU-elnöksége tiszteletére rendezett sorozat keretében érkezik Magyarországra. Az együttes a középkori és kora-reneszánsz zenére specializálta repertoárját. Elsősorban a németalföldi mesterek műveit adják elő korhű hangszerekkel - négy énekes szólista, három viola da gamba-játékos, egy lantos és egy furulyaművész - a Szent István-bazilikában.
 
A Budapesti Őszi Fesztivállal közös meghívásra, a Thália Színházban lép fel a világ egyik legismertebb ütőhangszeres együttese, az 1962-ben alapított Strasbourgi Ütőegyüttes, a magyar Amadinda egyik példaképe. A strasbourgiak koncertjén felhangzó darabokat - az 50 gongra írott Thai Songot, amely ősbemutatóként szólal meg, valamint Iannis Xenakis monumentális, a görög mitológiát idéző Pléiades-ját - az együttes számára komponálták.
 
A Művészetek Palotájában lép fel a világ egyik vezető kamarazenekara, az 1956-ban Wolfgang Schneiderhan és Rudolf Baumgartner által alapított Festival Strings Lucerne. Hangversenyükön bécsi klasszikus kompozíciók csendülnek föl, zongorán közreműködik Gottlieb Wallisch.
 
A Filharmónia Budapest Nonprofit Kft. legfontosabb közhasznú feladata továbbra is az ifjúsági koncertsorozatok megrendezése - hangsúlyozta Igric György, hozzátéve, hogy a legkisebbeknek 3 sorozatot ajánlanak a Millenárison a MÁV Szimfonikus Zenekarral. Nagyobb gyerekeknek és középiskolásoknak szánják a Zene titkai dupla sorozatát a Thália Színházban.